Drtivá většina obchodů s kryptoměnami neodpovídá reálné ekonomické aktivitě, slouží k nafukování objemů a přispívá k manipulaci s cenami bitcoinu a dalších kryptoměn. Ukazuje to analýza obchodů s kryptoměnami, kterou provedla společnost Bitwise Asset Management a kterou rozvedl Vavřinec Čermák ze serveru The Block.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle původní zprávy pro americkou komisi pro cenné papíry je falešných nebo zavádějících zhruba 95 procent objemu transakcí s kryptoměnami. Z deseti burz kryptoměn s největšími hlášenými objemy pak pouze jediná data o provedených transakcích nenafukuje. Podezření vzbuzuje už jen uváděný denní objem obchodů u kryptoměn - podle údajů ze serveru CoinMarketCap je jen denní objem obchodů s bitcoinem dvojnásobný ve srovnání s denním obchodováním s akciemi Applu, což jsou nejlikvidnější akcie na světě. Celková hodnota akcií Applu je navíc devětkrát vyšší než hodnota všech zatím vytěžených bitcoinů.

Dodatečná analýza Vavřince Čermáka data od Bitwisu porovnala s návštěvností kryptoměnových burz a hodnotou provedených obchodů na jednu návštěvu. Z tohoto porovnání vyplynulo, že objem legitimních obchodů je s velkou pravděpodobností vyšší, než co předpokládá původní zpráva Bitwisu, až o devět procentních bodů. Přesto je legitimní trh s kryptoměnami řádově menší, než většina známých burz uvádí.

Čermák zkoumal dostupná data o 48 kryptoměnových burzách, která zahrnovala celkem 800 milionů návštěv za posledního půl roku. Hlavní srovnání přitom pracovalo s poměrem průměrného objemu obchodování na jednu návštěvu u burz, které jsou pokládány za věrohodné, se stejným ukazatelem u burz, které původní zpráva Bitwisu označila za podezřelé. U problematických burz pak objem falešných obchodů dosahuje až 99 procent transakcí.

Nejvýraznější zjištění obou analýz se týká nejen celkové velikosti reálného trhu s kryptoměnami, tedy obchodů s ekonomickým významem, ale také jeho efektivity. Mezi nejvýraznější kritiky kryptoměn patří pomalost a velké náklady na zpracování transakcí – náklady na skutečné obchody jsou ale zlomkem energie vynaložené na změny všech záznamů o bitcoinech a dalších měnách, které vznikají zbytečně.

Z analýzy je zřejmé, že největší objemy falešných obchodů hlásí burzy Coineal, Fatbtc, BW, BitMax, LBank, DOBI Exchange, Bit-Z, DigiFinex, Idcm, DragonEX, ZB, CoinTiger, IDAX, Bibox, CoinBene, BitForex, Bithumb, Negocie Coins, Liquid a OKEx. Problém s falšováním objemů se přitom netýká pouze čínských burz, ale šíří se i do dalších regionů.

Zjištění Vavřince Čermáka nicméně jde částečně proti původnímu závěru studie společnosti Bitwise, která se snažila doložit pozitivní vliv státního dohledu nad výměnou kryptoměn. Podle Čermáka zpracovávají dvě největší "poctivé" burzy Binance a Bitfinex asi 65 reálného objemu obchodů v kryptoměnách bez reálné státní regulace.