Deset českých projektů letos uspělo v prestižní soutěži Red Dot Design Awards 2019 v konkurenci více než 5500 produktů z 55 zemí světa. Ocenění za produktový design, komunikační design a designový koncept obdrželo celkem 1549 návrhů. Tuzemské firmy se v této soutěži dlouhodobě prosazují, od roku 2010 již získalo "červený puntík" 91 z nich. Cenu laureáti obdrží v červenci v německém Essenu.

Jedním z úspěšných českých výrobků jsou mikrokanceláře Microoffice Uniq a Microoffice Cubiq společnosti SilentLab, které získaly ocenění v kategorii produktový design. Navrhli je architekti Vojtěch Kaas a Jan Kalivoda. Cílem minikanceláří je propojit malé buňky s okolním prostorem tak, aby se dovnitř dostalo maximum denního světla. Podle firmy se jedná o "oázy klidu" v hlučných pracovištích typu open space. Buňky mají umožnit, aby se člověk mohl plně soustředit na práci a zároveň zajistit ticho pro důležitá jednání i telefonní hovory. Výhodou je snadná logistika, kdy je možné minikanceláře umístit prakticky kamkoliv bez nutnosti provádět stavební úpravy či je zase přesunout v případě stěhování.

Cenu si odnesla i Praha za svůj městský mobiliář. Porotu zaujaly její závěsné i volně stojící odpadkové koše, jejichž plášť je vyrobený z tahokovu, což je speciální materiál, který chrání proti graffiti a vylepování plakátů. K nalezení jsou ve Stromovce, na Strossmayerově náměstí a na Petříně. Podle radního pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jana Chabra je cílem zavést v hlavním městě jednotný mobiliář, který z Prahy udělá ucelenější a reprezentativnější celek. "Ocenění, které dostaly odpadkové koše, beru jako utvrzení v tom, že jsme se v péči o naše město vydali správnou cestou," tvrdí. Autory designu jsou Michal Froněk, Jan Němeček a Aleš Kachlík.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Český městský design dostal i druhou cenu. Tu si odnese studio mmcité za sedací systém Pixel, který využívá zbytkového materiálu. Za návrhem stojí David Karásek, hlavní designér mmcité1, a duo Herrmann & Coufal. Základem je jednoduchý čtvercový modul nesený jedinou středovou nohou, ze kterého lze ve spojení s dalšími moduly sestavit téměř jakýkoliv půdorysný tvar sezení. Sedák je tvořen dřevěnými lamelami, jež mohou být různě orientovány, a být tak základem hry, která se při vytváření konečných sestav nabízí. Systém doplňují nejenom opěradla, umístitelná kamkoliv na sedací plochu, ale i malé válcovité květináče vepsané do stejné pravoúhlé mřížky jako samotné sedáky. Lavičky po prezentaci zůstaly instalovány v parku na pražském Vítkově.

Hlavní město neuspělo jen s lavičkami a koši, ale porota ocenila také vyhlídkovou tramvaj T3 Coupé. Tu vytvořili ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers zaměstnanci Opravny tramvají DPP.  "Gratuluji týmu studia Anny Marešové k získání nejprestižnější celosvětové ceny v oblasti designu. Rád bych poděkoval všem 40 zaměstnancům různých profesí naší opravny tramvají, kteří strávili projektem T3 Coupé rok života. Bez jejich umu, entusiasmu a zapálení pro projekt T3 Coupé bychom nebyli součástí tohoto významného momentu," řekl koncem března ředitel pražského dopravního podniku Petr Witowski.

Mezi dalšími znovu porotu zaujal výrobce nábytku TON z Bystřice pod Hostýnem, tentokrát pozornost upoutal svým křeslem Chips, které vyhrálo i anketu Nábytek roku 2019. Má vzdušný opěrák, který je zároveň jedním ze tří podnoží. Masivní sedák je držený tvarovanou překližkou a vybavený taštičkovými pružinami a PUR pěnou. Unikátní technologií křesla, kterou firma využívá již od 60. let 19. století, je ruční ohýbání dřeva, díky čemuž působí pohodlně už na první pohled. TON nedostal cenu Red Dot poprvé, v minulých letech se designového Oscara dočkaly další jeho produkty, kromě křesel i židle i stůl z kolekce Leaf.

Dalším oceněným je největší český výrobce dveří Sapeli z Vysočiny. Firma zabodovala s designem MUTEO, který spojuje dveře a kliku v jediný celek. Jedná se o první tuzemské dveře, které kdy získaly ocenění Red Dot. Jejich autorem je český designér Petr Novague. Ten stojí i za dalšími letos oceněnými projekty - jsou jimi tři modely kliky Cobra Q - Ultima, Spectra a Infinity a kuchyňské prkénko ve tvaru české státní vlajky UBRD.

Cenu si znovu odnáší také automobilka Škoda Auto, a to za design modelu Škoda Scala. Vůz navrhl slovenský designér Jozef Kabaň, který před časem přešel do automobilky BMW.

Mezi oceněnými je také vana Solo od společnosti Ravak. Kromě toho již dříve získala cenu iF Design Award. V americkém Chicagu obdržela cenu Good Design už na přelomu tohoto roku. V Čechách zaujala na podzimním Designbloku, získala cenu EDIDA v kategorii Koupelna a Akademie designu ČR, jejího autora nominovala v soutěži Czech Grand Design. Akrylátovou vanu navrhl designér Kryštof Nosál.

Jaké další produkty letos získaly ocenění, redakce zjišťuje.

Loni si čeští designéři odnesli dohromady sedm ocenění, již po několikáté uspěla automobilka Škoda Auto. Své patnácté ocenění získal výrobce kuchyňského nádobí Tescoma za konvici President. Uspěl i výrobce nábytku Ton s křeslem Alba, dále pak Ravak s umyvadly Moon.