Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou byla jedním z předmětů debaty, která ve čtvrtek proběhla na půdě Vysoké školy finanční a správní. Podle přítomných ekonomů Lukáše Kovandy, Petra Sklenáře a Františka Bostla má celá záležitost i svůj mocenský podtext a americkému prezidentovi a jeho administrativě nejde pouze o snížení schodku obchodní bilance.

"Převažují cla na kapitálové produkty a meziprodukty (nad cly na spotřební zboží). Cílem je zcela změnit obchodní vztahy," řekl v průběhu diskuse Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. "USA se snaží omezit závislost na subdodávkách z Číny," dodal. Podle Sklenáře tak jde o jasnou snahu vymezit si mocenské pozice na mezinárodním poli, a předejít tak i případnému vážnějšímu střetu třeba v podobě vojenského konfliktu.

Čína, jejíž pozice na mezinárodním poli díky bohatnutí země sílí, je na vývozech do USA hodně závislá, a tak by ji prodlužování obchodní války mohlo ekonomicky zasáhnout. Kroky americké strany by tedy Čínu měly přinutit k ústupkům.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

V předvolební kampani v roce 2016 Trump sliboval narovnání obchodních vztahů s Čínou. Po té požaduje, aby od USA nakupovala více zboží, aby se tím snížil velký americký schodek ve vzájemném obchodě. Americká vláda zároveň po Číňanech požaduje větší ochranu duševního vlastnictví a také to, aby Peking přestal nutit americké korporace předávat technologické know-how čínským partnerům a obecně usnadnil přístup amerických firem na čínský trh.

"Čína hospodářsky vyrostla na západních technologiích a nejen v USA panují obavy z její technologické dominance," řekl v této souvislosti František Bostl, ředitel společnosti Starteepo.

Momentálně panuje mezi USA a Čínou 90denní příměří, na kterém se vyjednavači dvou největších ekonomik světa dohodli před týdnem na summitu zemí G20 v argentinském Buenos Aires. Obě strany se nyní pokusí vyjednat novou obchodní dohodu, která by měla problémové body vyřešit. Experti na obchodní vztahy a také investoři na finančních trzích však pochybují, zda se to skutečně v nejbližších měsících podaří.

Hlavní ekonom investičních fondů Czech Fund Lukáš Kovanda poznamenal, že chování USA vůči Číně není jen o Trumpovi, který se k různým záležitostem rád a často vyjadřuje prostřednictvím sociální sítě Twitter. "Ze strany USA jde o jasnou strategii, která nezávisí na tom, co zrovna Trump napíše na Twitter."

To byl podle Petra Sklenáře z J&T Banky i jeden z důvodů, proč Spojené státy nahradily smlouvu NAFTA (Severoamerickou dohodu o volném obchodu) dohodou USMCA. Ta stejně jako její předchůdce zahrnuje USA, Mexiko a Kanadu. "Smlouva mimo jiné omezuje Kanadu a Mexiko v uzavírání obchodních smluv s netržními ekonomikami, tedy i s Čínou," uvedl Sklenář.