Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou byla jedním z předmětů debaty, která ve čtvrtek proběhla na půdě Vysoké školy finanční a správní. Podle přítomných ekonomů Lukáše Kovandy, Petra Sklenáře a Františka Bostla má celá záležitost i svůj mocenský podtext a americkému prezidentovi a jeho administrativě nejde pouze o snížení schodku obchodní bilance.

"Převažují cla na kapitálové produkty a meziprodukty (nad cly na spotřební zboží). Cílem je zcela změnit obchodní vztahy," řekl v průběhu diskuse Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. "USA se snaží omezit závislost na subdodávkách z Číny," dodal. Podle Sklenáře tak jde o jasnou snahu vymezit si mocenské pozice na mezinárodním poli, a předejít tak i případnému vážnějšímu střetu třeba v podobě vojenského konfliktu.

Čína, jejíž pozice na mezinárodním poli díky bohatnutí země sílí, je na vývozech do USA hodně závislá, a tak by ji prodlužování obchodní války mohlo ekonomicky zasáhnout. Kroky americké strany by tedy Čínu měly přinutit k ústupkům.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

V předvolební kampani v roce 2016 Trump sliboval narovnání obchodních vztahů s Čínou. Po té požaduje, aby od USA nakupovala více zboží, aby se tím snížil velký americký schodek ve vzájemném obchodě. Americká vláda zároveň po Číňanech požaduje větší ochranu duševního vlastnictví a také to, aby Peking přestal nutit americké korporace předávat technologické know-how čínským partnerům a obecně usnadnil přístup amerických firem na čínský trh.

"Čína hospodářsky vyrostla na západních technologiích a nejen v USA panují obavy z její technologické dominance," řekl v této souvislosti František Bostl, ředitel společnosti Starteepo.

Momentálně panuje mezi USA a Čínou 90denní příměří, na kterém se vyjednavači dvou největších ekonomik světa dohodli před týdnem na summitu zemí G20 v argentinském Buenos Aires. Obě strany se nyní pokusí vyjednat novou obchodní dohodu, která by měla problémové body vyřešit. Experti na obchodní vztahy a také investoři na finančních trzích však pochybují, zda se to skutečně v nejbližších měsících podaří.

Hlavní ekonom investičních fondů Czech Fund Lukáš Kovanda poznamenal, že chování USA vůči Číně není jen o Trumpovi, který se k různým záležitostem rád a často vyjadřuje prostřednictvím sociální sítě Twitter. "Ze strany USA jde o jasnou strategii, která nezávisí na tom, co zrovna Trump napíše na Twitter."

To byl podle Petra Sklenáře z J&T Banky i jeden z důvodů, proč Spojené státy nahradily smlouvu NAFTA (Severoamerickou dohodu o volném obchodu) dohodou USMCA. Ta stejně jako její předchůdce zahrnuje USA, Mexiko a Kanadu. "Smlouva mimo jiné omezuje Kanadu a Mexiko v uzavírání obchodních smluv s netržními ekonomikami, tedy i s Čínou," uvedl Sklenář.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností sdílet přátelům.

Vyzkoušejte předplatné HN+
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru