Na premiéru svého zatím posledního filmu Vše začíná dnes přijel do Prahy slavný francouzský režisér Bertrand Tavernier, autor tří desítek hraných a dokumentárních snímků a držitel Zlaté palmy z Cannes, Zlatého berlínského medvěda a dalších mezinárodních i domácích cen.

Pane Taverniere, co dalo podnět k tomu, že jste se rozhodl natočit film Vše začíná dnes? Postava učitele Daniela, osudy lidí na severu Francie, soucítění s dětmi anebo touha uchopit sociální téma?

Vše najednou. Co ale skutečně rozhodlo, byly dvě historky Dominiqua Sampiera, který stál u zrodu scénáře. Byly to příběhy z jeho učitelské praxe: Opilá žena upadne na hřišti a prchá bez svého dítěte, příběh paní Bryové, která musela z třiceti franků, za což si ve Francii koupíte filmový časopis, živit tři neděle čtyřčlennou rodinu.

Tyto příběhy byly silné, neuvěřitelně silné. A tolik vypovídaly o skutečnosti, že jsem měl chuť vytěžit je ve filmu. Každopádně mě zaujala postava Daniela. Je to postava, která se proti něčemu vzpouzí, která revoltuje, která říká: ne, to nemůžu připustit. Člověk, který pasivně nepřijímá status quo, ale bojuje s překážkami a snaží se svou práci dělat dobře, mě okamžitě zajímá.

V souvislosti s filmem jste řekl, že jedině lidé, jako je Daniel, nás mohou zachránit. Čím?

Myslím, že lidé jako Daniel, kteří odmítají utrpení a bídu, jsou nadějí Francie. Lidé, kteří odmítají ekonomický diktát a jsou ochotni se rvát, aby zachránili jedno jediné dítě, lidé, kteří napadají politiky, protože cítí, že ti zradili. Postavy, jako je Daniel anebo sociální pracovnice Samia, jsou pro mě opravdoví moderní hrdinové. Určitě víc než nadopovaní fotbalisté anebo závodníci Tour de France, kteří jsou všichni zfetovaní.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.