Za první pololetí tohoto roku si desítky tisíc klientů českých bank sjednaly úvěry na bydlení ve výši 224 miliard korun. Na taková čísla se dostávaly jen v těch nejlepších obdobích za celý rok, například v letech 2016 a 2017. Zájemce o vlastní střechu nad hlavou neodrazuje ani neustále rostoucí průměrná výše sjednaných úvěrů, ani zvyšující se úroková sazba, která činí hypotéky stále dražšími.

Podle dat Fincentrum Hypoindexu se červen stal s objemem sjednaných hypoték ve výši 44,5 miliardy korun druhým nejúspěšnějším měsícem v historii. Větší celkovou hodnotu měly podepsané smlouvy jen letos v březnu, kdy byla částka ještě zhruba o 200 milionů vyšší. Velkou část, zhruba jednu třetinu, tvoří mezi nově sjednanými úvěry ty, jež si lidé převedli ke konkurenční bance s vidinou nižší úrokové sazby. Mezi těmito takzvaně refinancovanými a čistě novými úvěry metodika Hypoindexu nerozlišuje.

Analytik poradenské společnosti Fincentrum Jiří Sýkora se domnívá, že již v červenci může dojít k vyrovnání loňského rekordního objemu sjednaných hypoték, což je 254 miliard korun. A na konci roku bude hodnota atakovat hranici 300 miliard.

„Nad objemy kroutím hlavou. Mám smíšené pocity – kladné, ale i ty negativní. Takto dynamický vývoj s sebou nese spoustu rizik, která nemusí být v příštích letech snadno řiditelná,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, jež hypotéky zprostředkovává. Myslí si, že vlastní bydlení bude ještě nedostupnější než dnes, kdy zájem o hypoteční úvěry kontrastuje s nedostatečnou výstavbou nových bytů a rostoucími cenami nemovitostí. 

Zájem o hypotéky je velký mimo jiné i proto, že tisíce lidí vnímají byt či dům jako aktivum, jehož hodnota v čase roste, je stabilní, a navíc je vhodným prostředkem pro ochranu peněz proti inflaci. Podle úvěrového analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského je právě hrozba pokračujícího růstu cen zboží a služeb jedním z hlavních důvodů, proč lidé zhodnocují své úspory nákupem nemovitostí.

Bankéři sice mají hypoteční žně, ale již několik měsíců nestíhají žádosti o půjčky, jimiž se primárně financuje vlastní bydlení, včas vyřizovat. Místo dřívějšího měsíce mohou žadatelé čekat na úspěšné schválení i dvojnásobnou dobu. V červnu došlo k finálnímu podpisu u 14 069 žádostí o hypotéku, což je třetí nejvyšší počet v historii Hypoindexu. Ve srovnání s květnem vzrostl počet poskytnutých úvěrů o 1085, a meziročně dokonce o 6448.

Lidi neodrazuje ani fakt, že úvěry na bydlení dlouhodobě zdražují. A to nejen kvůli tomu, že roste cena peněz na mezibankovním trhu, kde si je peněžní ústavy na financování hypoték pořizují, ale také proto, že Česká národní banka v červnu zvýšila základní úrokovou sazbu na půl procenta. Banky na tyto proměnné reagují tím, že zvyšují své hypoteční sazby – minulý měsíc se k tomuto kroku odhodlaly téměř všechny působící na zdejším trhu.

Některé nabídkové sazby bank jsou navíc v řadě případů dokonce až o 0,8 procentního bodu vyšší, než kolik činí průměrná úroková hypoteční sazba za celý trh. Ta se v červnu zvýšila o sedm bazických bodů a dosahuje hodnoty 2,13 procenta. Podle analytiků se bude zvyšovat v následujících měsících nejen s ohledem na pokračující zdražování peněz na mezibankovním trhu, ale také vzhledem k dalšímu očekávanému zvyšování základních sazeb ze strany ČNB.

Ani to však nebude dle odborníků na finanční trh znamenat kdovíjaký útlum v zájmu o úvěry na bydlení. „Hypotéky jsou v delším časovém porovnání stále ještě levné a lidé slyší na zprávy o velmi vysokém nárůstu cen stavebních materiálů, prací a realit. Bude velmi zajímavé sledovat, kdy se poptávka po hypotečních úvěrech otočí a trh začne slábnout. Málokdo by si vsadil na to, že bod zvratu je za rohem,“ myslí si hlavní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník. Podobně to vidí i Ostatek, byť ten hovoří v příštích měsících o mírném ochlazení. 

„K částečnému snížení současných objemů dojde zejména proto, že zatímco cena nemovitostí neustále roste, průměrné platy zůstávají stejné a postupně budou hypotéky pro řadu domácností nedostupné.“ Za pravdu mu dávají data z aktuální analýzy dostupnosti bydlení stavební spořitelny Modrá pyramida. Vyplývá z ní, že zatímco průměrná cena za metr čtvereční nemovitosti meziročně vzrostla o 16 procent, průměrná mzda jen o sedm. 

I proto se stále zvyšuje také průměrná výše poskytnuté hypotéky. V červnu to bylo 3,16 milionu korun.

Nemovitosti v Česku zdražují o desítky procent již několik let za sebou, od roku 2015 se podle stejného průzkumu v celorepublikovém průměru jedná o nárůst 59,5 procenta. Pro srovnání – nemovitosti v Evropské unie podražily ve stejném období jen o 29,4 procenta. To v praxi znamená, že Češi za jeden metr čtvereční nového bytu musí zaplatit (průměr za všechny kraje) 73 800 korun, zatímco před šesti lety to bylo 41 800.

Odborná veřejnost se shoduje, že ceny nových bytů a domů jsou dlouhodobě předražené, v některých lokalitách až o čtvrtinu. „Nepředpokládám, že se bude situace výrazně zlepšovat. Nejenže je na trhu dlouhodobý nedostatek volných nemovitostí, jejich cenu mimo jiné navyšují i koupě bytů na investice,“ vysvětluje Pavel Jirák, ředitel Modré pyramidy.