V loňském březnu, kdy naplno vypukla pandemie koronaviru, se tuzemské banky obávaly, jak následná hospodářská krize dopadne na peněženky jejich klientů. I proto si vytvořily miliardové rezervy pro případ, že mnozí z nich nebudou moci své úvěry splácet. Nejnovější data České národní banky však ukazují, že schopnost lidí a firem dostát svým závazkům vůči peněžním ústavům zůstává stále velmi silná.

Podle dubnových statistik centrální banky podíl nesplácených spotřebitelských úvěrů, tedy těch, u nichž se klienti zpozdili se splátkami alespoň o tři měsíce, sice meziměsíčně vzrostl už posedmé v řadě – tentokrát o 0,05 procentního bodu na 5,61 procenta –, v meziročním srovnání jde ale pouze o 1,44procentní nárůst. České domácnosti tak nesplácejí spotřební úvěry za 14,8 miliardy korun. To je dle expertů na finanční trh stále velmi málo vzhledem k tomu, že českou ekonomiku více než rok škrtily restrikce spojené s pandemií.

„Dosavadní růst nesplácených úvěrů je s ohledem na sílu předchozího ekonomického šoku malý. V první fázi příchodu pandemie jsme se obávali horšího vývoje, ale v současnosti se nesplácené úvěry vyvíjejí víceméně v souladu s naší prognózou,“ říká ekonom Komerční banky Michal Brožka. Podle něj se počet nesplácených spotřebitelských půjček nezvýšil zejména z toho důvodu, že se podařilo zabránit růstu nezaměstnanosti a také propadu takzvaného disponibilního důchodu, který mohu domácnosti použít buď na spotřebu, nebo úspory.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se