Čína předstihla Německo a stala se největším dovozcem do Británie. Došlo k tomu poprvé od roku 1997, kdy se začaly vést o těchto věcech záznamy v současné podobě, oznámil ve středu britský statistický úřad. Objem zboží dovezeného z Číny se v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 zvýšil o 66 procent a dosáhl 16,9 miliardy liber (496,5 miliardy korun). Dovoz z Německa ve stejném období o čtvrtinu klesl a činil 12,5 miliardy liber. Obchod mezi Británií a Evropskou unií narušil brexit, zatímco pandemie zvýšila poptávku po čínském zboží.

Zpráva statistického úřadu monitorovala dopady odchodu Británie z EU a pandemie na obchod. Úřad uvedl, že dovoz z Německa klesal od dubna 2019 kvůli nejistotě, jaký bude nový vztah mezi Británií a EU.

Dopady pandemie pocítil i německý automobilový průmysl. Klesla jak výroba vozidel, tak i globální export. V Británii se snížila poptávka po nových autech, protože jejich prodejci byli zavření.

Od začátku vedení moderní statistiky v roce 1997 bylo Německo hlavním dovozcem do Británie. Výjimkou bylo šestiměsíční období na konci roku 2000 a na začátku roku následujícího, kdy ho krátce předstihly Spojené státy.

Navzdory tomu, že celkový obchod s Evropskou unií od začátku roku 2018 klesl o 23,1 procenta, EU jako celek hlavním obchodním partnerem Británie zůstává.

Zpráva britského statistického úřadu rovněž ukázala, že dovoz z Číny se zvýšil díky textilu, který se používá při výrobě roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek. Projevila se také větší poptávka po elektrických zařízeních.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru