Evropská unie nechce dále zvyšovat napětí ve vztazích s Moskvou vyhošťováním dalších ruských diplomatů. Po pondělním jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku to novinářům řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. EU podle něho nadále jednoznačně stojí za Českem v jeho sporu s Ruskem vyvolaném kauzou Vrbětice.

O vývoji své kolegy informoval český ministr zahraničí Jakub Kulhánek, který zopakoval požadavek Prahy na solidární vypovězení dalších Rusů z unijních zemí. Podle Kulhánka to není zcela vyloučeno, důležité slovo by přitom měl mít summit EU za dva týdny. Za klíčové má, aby EU jasně stála za ČR a byla jednotná. České diplomacii se podle něj tento cíl daří naplňovat.

„Musíme hledat jasnou podporu, ale zároveň se snažit nezvyšovat napětí,“ prohlásil Borrell, podle něhož mohou podstatné slovo k dalšímu vývoji říci prezidenti a premiéři členských zemí, kteří mají 25. května v plánu širší debatu o budoucích vztazích s Ruskem. Do té doby však „není na programu další eskalace vyhošťováním diplomatů“, uvedl koordinátor zahraniční politiky evropského bloku.

Vztahy mezi Prahou a Moskvou se vyostřily v polovině dubna po zveřejnění závěrů českých tajných služeb, podle nichž za výbuchem, který ve Vrběticích v roce 2014 zabil dva lidi, stála ruská vojenská rozvědka GRU. Česko se poté rozhodlo vyhostit z ruské ambasády desítky lidí a početně srovnat její stav s českým velvyslanectvím v Moskvě. Solidárně s ním vyhostilo několik Rusů také Slovensko či pobaltské státy. Moskva reagovala recipročním vypovídáním. Několik dalších zemí nabídlo Praze jinou diplomatickou podporu. Borrell již dříve jménem všech zemí ruský útok rázně odsoudil a EU se postavila za Česko.

Podle Kulhánka nyní soustředí česká diplomacie snahy k unijnímu summitu, na němž budou šéfové států a vlád debatovat o Rusku i v souvislosti s Vrběticemi.

„Dejme tomu ještě nějaký čas, vzpomeňme si, že i Britům to trvalo zhruba měsíc. A uvidíme, jaký bude výsledek,“ řekl českým novinářům ministr v narážce na případ otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury. Za ní v roce 2018 podle závěrů vyšetřování stála stejná dvojice ruských zpravodajců, která se objednala na návštěvu vrbětického skladu v době exploze. V solidaritě s Británií vyhostily diplomaty na tři desítky států včetně většiny unijních zemí.

Kulhánek zdůraznil, že v současnosti je situace jiná a ne všechny státy mohou například kvůli početnímu stavu Rusy vyhošťovat. Některé země zase v souladu s Borrellem hovoří o tom, že situace je s ohledem na ruské věznění opozičního předáka Alexeje Navalného či nedávné ruské manévry v sousedství Ukrajiny už tak dost napjatá a není radno ji dále zhoršovat.

„Neredukujme solidaritu na počet vyhoštěných diplomatů,“ podotkl Kulhánek. Pro Česko je podle něj klíčové, že za ním EU jednotně stojí. Ve vztahu k Rusku by měla unie postupovat jednotně i nadále, dodal ministr.