Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD/3PK) musí opustit post člena dozorčí rady České pošty. Stalo se tak den poté, co Netolický potvrdil, že vystupoval jako svědek pro server Seznam Zprávy v kauze cesty do Moskvy ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Právě do jeho resortu pošta spadá.

Informaci přinesl server Info.cz, pro HN ji potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček. „Místo je podle interních pravidel určeno pro zástupce Asociace krajů. Z tohoto důvodu ministerstvo navrhlo na člena dozorčí rady předsedu asociace Martina Kubu,“ uvedl Hamáček. Na dotaz, zdali odvolání souvisí se svědectvím Netolického v kauze cesty do Moskvy, už ministr vnitra a předseda ČSSD nereagoval.

„V osm ráno mi volal Martin Kuba, že mu telefonoval ministr se záměrem vyměnit zástupce v dozorčí radě. Řekl jsem mu, že nevidím problém. Dohodli jsme se, že tam půjde on, aby místo nezůstalo neobsazené,“ popsal HN Netolický, jak se o svém konci v dozorčí radě dozvěděl.

Zároveň potvrdil, že nevidí logiku v Hamáčkově zdůvodnění výměny, že jedno místo v dozorčí radě je pro Asociaci krajů. Tu totiž z pozice hejtmana zastupuje Netolický stejně jako Kuba.

Netolického slova jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který ho má v dozorčí radě nahradit, potvrdil. „Ve čtvrtek večer mi volal Jan Hamáček s tím, že je v dozorčí radě jedno místo, které mají kraje, a že chce odvolat Martina Netolického,“ popsal Kuba a dodal, že mu Hamáček místo rovnou nabídl. Doplnil, že na důvody se ministra vnitra neptal, protože nechce vstupovat do vnitrostranických sporů uvnitř ČSSD. „Přijde mi to úsměvné, ptát se v tuto chvíli na důvody,“ řekl. Podle něj je důležité, aby pozice v dozorčí radě České pošty byla obsazená zástupcem krajů. Zůstane v ní ale jen do říjnových voleb.

Server Seznam Zprávy ve čtvrtek zveřejnil svědectví neznámého spolustraníka Jana Hamáčka v kauze cesty do Moskvy. Týkalo se to zjištění, že Hamáček hodlal letět do Moskvy proto, aby vyměnil zahlazení účasti ruských agentů na výbuchu munice ve Vrběticích za vakcíny Sputnik V.

Hamáček zjištění Seznamu odmítá. Trvá na tom, že cestu do Moskvy nikdy ve skutečnosti neplánoval. Mělo jít jen o zastírací manévr, kterým chtěl zmást Rusy. Podle Seznamu chtěl také údajně nabídnout Českou republiku jako místo setkání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějška Vladimira Putina. Brzy bylo jasné, že oním anonymním svědkem je právě Netolický. 

Ten HN řekl, že od zveřejnění jeho svědectví na Seznamu s ním Hamáček přerušil komunikaci. „Nebral mi telefon ani nezavolal zpátky, tak jsem mu alespoň na sociální síti poděkoval za spolupráci, působení v poště byla dobrá zkušenost,“ řekl pardubický hejtman. Netají se tím, že za svým odvoláním vidí pomstu za to, že o Hamáčkově cestě do Ruska hovořil s novináři.

Zmíněný důvod cesty Hamáčka do Ruska Netolický nepotvrdil, ale dosvědčil, že místopředseda vlády hodlal do Ruska skutečně odcestovat, aby získal na diplomatickém poli body pro ČSSD v říjnových sněmovních volbách.

To také uvedl v rozhovoru pro HN. „Že chtěl jet do Ruska, bylo jasné. Ale nevyplývá z toho žádný výměnný obchod,“ uvedl Netolický v rozhovoru. Tím v podstatě svým svědectvím Hamáčka podpořil. Přesto druhý den skončil v dozorčí radě České pošty.

Na vyhození Netolického z dozorčí rady už reagovali i další politici. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka považuje tento krok za „trapnou vendetu“.

Sociální demokraté se k Hamáčkově kroku vyjadřovat nechtějí. „Jmenování členů dozorčí rady České pošty je v kompetenci ministra vnitra, to je vše, co k tomu mohu říct,“ uvedl poslanec za ČSSD Roman Sklenák. Předseda poslaneckého klubu strany Jan Chvojka na zaslaný dotaz neodpověděl. Stejně tak se nevyjádřila Hamáčkova stranická kolegyně ve vláda Jana Maláčová, ministryně sociálních věcí.