Když se loni začala Evropou šířit pandemie způsobená covidem-19, německý biolog Ingmar Hoerr věřil, že jeho biofarmaceutická firma CureVac, kterou v roce 2000 spoluzakládal, vyvine účinnou vakcínu proti tomuto zákeřnému viru jako jedna z prvních na světě. A ještě lépe jako úplně první.

Ale nebylo mu přáno. CureVac sídlící v bádensko-württemberském Tübingenu v pomyslném souboji zaostal jak za německým rivalem BioNTech z Mohuče spolupracujícím s americkým Pfizerem, tak za Modernou – rovněž z USA.

Vakcína z laboratoří CureVacu na bázi mRNA prochází od loňského prosince třetí fází klinických zkoušek. Její účinnost se v současné době ověřuje v Evropě a několika latinskoamerických zemích na 35 tisících dobrovolníků. Firma věří, že během letošního druhého čtvrtletí bude moci požádat Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) o oficiální registraci. Mohlo by to být během června. „Je ale obtížné určit přesný termín, neboť schválení závisí na mnoha kritériích, řekl v rozhovoru pro list Stuttgarter Zeitung Franz-Werner Haas, šéf CureVacu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se