Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda Auto dostanou v květnu s výplatou za duben jednorázový bonus ve výši 40 tisíc korun. Bonus firma zaměstnancům vyplatí i přes loňský pokles provozního zisku o 54,4 procenta na 765 milionů eur, tedy asi 20 miliard korun (podle aktualizovaných údajů ze dne 24.3. klesl provozní zisk na 756 milionů eur), tržby automobilky klesly o 13,8 procenta na 17,1 miliardy eur (447,8 miliardy korun). Od 1. dubna se zaměstnancům zároveň plošně zvednou tarifní mzdy o 2000 korun, což je výsledek loňského kolektivního vyjednávání, stojí v dopisu zaměstnancům podepsaném vedením firmy i odbory.

K poklesu přispěly nižší objem prodeje kvůli pandemii nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto negativní dopady částečně zmírnila optimalizace nákladů, oznámil mateřský koncern Volkswagen. Automobilka musela loni na jaře téměř na šest týdnů zastavit kvůli pandemii výrobu.

Související

Bonus se skládá z takzvaného variabilního podnikového bonusu ve výši 34 tisíc korun a dodatečné jednorázové platby ve výši 6000 korun. "Obě strany jsou si vědomy toho, že situace zatížená pandemií kladla na všechny zaměstnance dodatečné nároky. Bezpečnostní a hygienická opatření mají dopad na práci všech zaměstnanců a vyžadují vyšší míru nasazení a disciplíny," stojí v dopisu podepsaném předsedou představenstva Thomasem Schäferem, členkou představenstva pro lidské zdroje Maren Gräfovou a předsedou podnikové rady Jaroslavem Povšíkem.

Kvůli negativním vlivům na finanční výsledky Škody Auto je letošní bonus zhruba poloviční oproti tomu, který dostali zaměstnanci v loňském roce. Loni se zaměstnancům automobilky také zvýšily tarifní mzdy od 1. dubna o 5,7 procenta, kolektivní smlouva platí do 31. března 2021.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes jeden milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, v Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru