Už bezmála měsíc platí v Česku povinnost nosit na stanovených místech respirátor třídy FFP2 nebo KN95. Dodávku ochranných pomůcek si nyní objednal i Pražský hrad. A přestože prezident Miloš Zeman dlouhodobě prosazuje ruskou a čínskou vakcínu, které nebyly schváleny pro použití v Evropské unii, a loni v březnu ve svém projevu děkoval Číně za pomoc s dodávkou ochranných pomůcek, Hrad čínské respirátory pro své zaměstnance výslovně odmítá. 

Správa Pražského hradu poptávala jednorázové roušky a respirátory FFP2 bez výdechového ventilu. Jako přípustné však označila jen ty s evropskou certifikací. „Nepřipouští se produkty s mimoevropským označením KN95 a N95, které nemají současně evropský certifikát opravňující k označení FFP2,“ citoval část podmínek zakázky portál Hlídací pes, který na ni upozornil.  

Hrad tak v podstatě přiznává, že si je vědom kvalitativních rozdílů mezi respirátory FFP2 a KN95, na které opakovaně upozorňují experti, včetně ministerstva průmyslu a obchodu. To ve své zprávě o základech regulace obličejových masek uvedlo zásadní rozdíl mezi oběma typy respirátorů. Liší se totiž ve filtrační účinnosti, důležitém parametru každého respirátoru. 

„Čínská norma GB 2626 tuto filtrační účinnost pro KN95 předepisuje pouze pro aerosol NaCl (tedy běžnou kuchyňskou sůl v aerosolu tvořící miniaturní krychličky), evropská norma EN 149 předepisuje test nejen aerosolem pevných částic NaCl, ale též parafinovým olejem (tvořícím v aerosolu miniaturní kulové kapičky),“ stojí ve zprávě. Právě test parafinovým olejem podle zprávy mnohem lépe simuluje situaci záchytu kapének při onemocnění covid-19. Zpráva navíc také uvádí, že tento test předepisuje i čínská norma, nicméně u respirátorů typu KP95. 

Šéf Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs v únoru portálu Hlídací pes řekl, že označení KN95 ani není v normě pro respirátory EN 149, která platí v Česku stejně jako po celé Evropské unii. „Pokud si tedy dovezete respirátory z Číny, jedno s jakým označením, a chcete je v Česku prodávat, musíte projít plnou certifikací a podle výsledků označit respirátor třídou FFP1, 2 nebo 3. Žádné KN95 tam prostě není,“ vysvětlil.

„Respirátor KN95 v žádném případě není shodný standard s FFP2,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Aaron Günsberger, který je v Česku testuje. Dodal, že čínské respirátory nesplňují ani evropské normy na těsnost, protože Asijci mají menší obličeje. Respirátory KN95 například nepovolilo sousední Rakousko, které vyžaduje nošení těch z kategorie FFP2, napsal iRozhlas.cz. 

Vláda přitom ve svých aktuálních opatřeních vyžaduje po obyvatelích Česka ochranu úst a nosu ochrannými prostředky naplňujícími „všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN95),“ stojí v opatření.

Kabinet čínské respirátory podle Aktuálně.cz používá, Hrad je ale odmítá. Respirátory FFP2 pro své zaměstnance zařizují i orgány státní správy, zatímco respirátory KN95 se distribuují lékařům, učitelům i policistům. Günseberger v rozhovoru upozornil, že respirátory typu KN95 nejsou špatnými výrobky, jen slouží k jiným účelům. „Když jste třeba truhlář, potřebujete ochránit před prachem, ne před virovou infekcí. V Evropě ale tyto výrobky nesplňují normu ani třeba pro truhláře, proto tady nemají co dělat. A už vůbec ne pro použití při pandemii,“ vysvětlil. 

Ochranné prostředky Hradu podle Aktuálně.cz dodá firma SNAJM z Frýdku-Místku. „Ochranné prostředky jsou určeny pro zaměstnance správy i Kanceláře prezidenta republiky. Cena jednoho respirátoru vyšla na 6,86 koruny a ústenky na 1,59 koruny s DPH,“ uvedl pro server mluvčí hradní správy Jan Pastor. Pro společnost SNAJM je to přitom první veřejná zakázka za posledních 16 měsíců.