Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali pandemii covidu-19 a bezpečnostní spolupráci v rámci Severoatlantické aliance (NATO). Hovořili také o mobilních sítích 5G, informoval Babiš na Twitteru.

"Mluvili jsme o důležitosti spolupráce EU a USA v boji s pandemií a s jejími hospodářskými důsledky, stejně jako o dalších současných globálních výzvách," napsal o rozhovoru premiér. Babiš doplnil, že potvrdil závazek České republiky jako členské země NATO dále navyšovat obranný rozpočet a projednával s Blinkenem také spolupráci na poli bezpečnosti 5G sítí.

Podle zprávy o průběhu rozhovoru zveřejněné na webu amerického ministerstva zahraničí Blinken podtrhl potřebu společného boje proti "zhoubným vlivům" a důležitost modernizace armády a solidních výdajů na obranu spojenců NATO. Šéf americké diplomacie také vyzdvihl potřebu ochránit klíčovou českou infrastrukturu včetně jaderné energetiky a 5G sítí před "nedůvěryhodnými aktéry" a důležitost iniciativy Trojmoří pro posílení hospodářské odolnosti střední a východní Evropy.

Česko vydalo kyberzločince

Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva ukrajinské občany podezřelé z kybernetické trestné činnosti a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle vyšetřovatelů byli součástí organizované skupiny pachatelů kybernetické kriminality působící v mnoha zemích. Skupinu odhalila policie ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Na webu o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Dva podezřelé Ukrajince ze skupiny policisté zadrželi v Česku loni v únoru. Ve Spojených státech jim soud může vyměřit až 20 let vězení, uvedl mluvčí.

Podle něj dvojice využívala k trestné činnosti šifrovanou komunikaci, platby v kryptoměnách, založení bankovních účtů v českých bankách pod smyšlenou identitou, šifrovaná zařízení, virtuální privátní sítě a další anonymizační metody, aby co nejvíce ztížili své odhalení. Škodu, kterou podezřelí cizinci zadržení v Česku způsobili, policisté odhadli na 500 tisíc dolarů (přibližně 11 milionů korun).

Podle Ibeheje pracovali kriminalisté a IT specialisté sekce kybernetické kriminality Národní centrály proti organizovanému zločinu spolu s agenty FBI na případu tři roky.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti osobami vydanými z Česka jsou 39letý Viktor Voroncov (Viktor Vorontsov) a 40letá Zlata Hanská Mužuková (Zlata Hanska Muzhuk). Zpráva na webu ministerstva upřesňuje, že podle obvinění jejich spiknutí existovalo po celý rok 2017 a zaměřilo se na sedm elektronických převodů finančních prostředků v říjnu a listopadu toho roku.

Ministerstvo spravedlnosti USA ocenilo spolupráci s NCOZ při shromažďování informací a důkazů. NCOZ koncem ledna loňského roku informovala FBI o návštěvě Mužukové a Voroncova v Praze. Následně na základě trestního oznámení a příkazu k zatčení vydaného soudcem v Dallasu "v bezprecedentně pohotové reakci" 6. února 2020 na žádost USA dvojici zatkla a zajistila cenné důkazy.