Brain drain neboli odliv mozků trápí v posledních měsících Bělorusko či Ukrajinu. V souvislosti s brexitem se úprk vzdělaných a talentovaných lidí týká také Velké Británie. Problému však čelí i Česká republika. Je to špatně? Nebo si z toho Česko může odnést něco dobrého? O tom byla řeč v podcastu k projektu O datech a lidech, který vzniká ve spolupráci Hospodářských novin s Microsoftem. 

Českou republiku postihuje odliv mozků úplně stejně jako kteroukoli jinou zemi. Zároveň Česko ale dokáže přilákat vzdělané lidi z ciziny. "Především v IT odvětví nedokážeme pokrýt naše potřeby a potřebujeme, aby k nám přicházeli lidé ze zahraničí," popisuje v podcastu situaci Dalibor Kačmář, ředitel pro technologické standardy v Microsoftu.  

V dřívějších letech v Česku nebyl ani dostatek projektů, které by IT odborníky přilákaly zpět. To se však mění a na zdejší pracovní trh tak nemíří jen cizinci, ale vrací se i Češi, kteří vyrazili do světa pro zkušenosti.

Podle dalšího hosta podcastu, archeoložky a AI odbornice Sáry Polak, současná koronakrize pomohla v lákání a přílivu expertů do Česka. "Talent je mezinárodní a nedává smysl, aby byl geograficky omezený. Myslím, že nás čeká zajímavá doba, v níž lidé budou mít svobodu pracovat na světovém projektu odkudkoliv a přitom si mohou ponechat českou identitu," říká.

V podcastu O datech a lidech se dále dozvíte, proč IT odborníci v minulých letech odcházeli z České republiky, proč se nyní vracejí, jak k tomu přispívají zaměstnavatelé a zakládání speciálních vývojových center a také proč mají firmy dbát na celoživotní vzdělávání vlastních zaměstnanců.

Tento text a podcast jsou součástí projektu O datech a lidech, jehož partnerem je společnost Microsoft.

O datech a lidech