V Česku jsou zhruba tři tisíce budov, které nemají využití a postupně chátrají. Prázdné domy trápí hlavně Prahu, kde je takových třetina. Město a investoři proto řeší, jak pro ně najít nový smysl existence. Rekonstrukce čeká mimo jiné případ někdejšího sídla odborových svazů na pražském Žižkově, dnes nazývaného Dům Radost.

Kancelářskou budovu postavenou v letech 1932 až 1934 koupila před dvěma lety společnost Dům Žižkov s hlavními akcionáři Vítězslavem Valou a Martinem Loudou, která usiluje o jeho přestavbu v multifunkční objekt. Ten by měl vedle kanceláří nabídnout i nájemní byty nebo obchody. Už nyní dům v omezeném provozu funguje, rekonstrukce je ale podle Loudy nezbytná. Bez ní by byl provoz budovy dlouhodobě ekonomicky neudržitelný. V současné době chybí investorům získat poslední dvě z celkem 67 úředních razítek, která k povolení projektu potřebují. Čekají pouze na stanovisko památkářů.

V Praze se ale nachází i další opuštěné domy. Známý je třeba případ secesní budovy někdejšího nádraží Praha-Vyšehrad. Jak problém s opuštěnými domy řešit? Co by se mělo změnit na přístupu města a investorů? Jaký vliv na přestavbu nevyužívaných domů mají památkáři?

Nejen o tom v debatě Hospodářských novin diskutovali vedoucí odboru péče o památkový fond v Národním památkovém ústavu Jan Holeček, spolumajitel Domu Radost Martin Louda, architekt David Wittassek z ateliéru Qarta Architektura a Petr Zeman, předseda Výboru pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči na Magistrátu hlavního města Prahy a zároveň zakladatel portálu na záchranu chátrajících budov Prázdné domy.

Videozáznam debaty zveřejníme na webu HN ve středu 3. března. To nejdůležitější najdete ve stejný den i v tištěných Hospodářských novinách.