České spořitelně (ČS) klesl loni neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 43,6 procenta na deset miliard korun. Provozní zisk klesl o 6,7 procenta na 21 miliard. ČS to v pátek oznámila v tiskové zprávě. Na výsledky mělo podle banky vliv zvýšení rizikových nákladů související s nejistou ekonomickou situací kvůli pandemii covidu-19.

Čistý úrokový výnos, což je nejdůležitější složka provozních výnosů banky, se ve srovnání s rokem 2019 snížil loni o 3,8 procenta na 29,1 miliardy korun. Úrokový výnos podle ČS značně zasáhlo snižování úrokových sazeb a odklady splácení úvěrů, které loni zavedl stát kvůli koronavirové krizi. Pozitivní vliv na čisté úrokové výnosy měl podle banky nárůst klientských úvěrů a vkladů.

Bance stoupl objem klientských i podnikatelských úvěrů. Hrubý objem klientských úvěrů meziročně vzrostl o pět procent na 777 miliard korun. Úvěry pro domácnosti stouply o 6,9 procenta na 438,7 miliardy, a to hlavně díky hypotékám pro fyzické osoby, jejichž objem díky růstu o devět procent přesáhl 300 miliard. Objem úvěrů podnikatelským subjektům stoupl meziročně o 1,4 procenta na 260,7 miliardy, podle ČS hlavně kvůli nárůstu úvěrů malým a středním podnikům a veřejnému sektoru.

Vklady domácností se oproti roku 2019 zvýšily o 13,3 procenta na 804,4 miliardy korun. Vklady podniků narostly o 6,1 procenta na 232,9 miliardy, zatímco vklady veřejného sektoru klesly o 5,7 procenta na 66,6 miliardy.

Kromě úrokového výnosu klesl bance v roce 2020 i čistý výnos z poplatků a provizí, a to o 4,1 procenta na 8,2 miliardy korun. Snížil se také čistý zisk z obchodních operací o 28,6 procenta na 1,9 miliardy, což ale podle banky kompenzoval růst zisku z finančních aktiv a závazků, který dosáhl 598 milionů korun.

Celkový počet klientů skupiny ČS se k 31. prosinci 2020 dále držel na přibližně 4,5 milionu. ČS je podle počtu klientů největší bankou v Česku. Loni přibylo podle banky klientů využívajících digitální bankovnictví, a to zhruba o desetinu na 1,73 milionu. Počet vydaných aktivních platebních karet ČS se meziročně zvýšil o 2,4 procenta téměř na tři miliony kusů. Bankomatů a tzv. platbomatů, které umožňují lidem třeba provádění plateb složenek, bylo ke konci roku 2020 celkem 1825 a jejich počet se meziročně výrazněji nezměnil.

Čistý zisk Erste Group klesl o 46,7 procenta

Rakouské bankovní skupině Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, loni podle předběžných výsledků klesl kvůli pandemii čistý zisk o 46,7 procenta na 783,1 milionu eur (20,6 miliardy korun). Banka si na případné nesplácené úvěry vytvořila rezervu 1,3 miliardy eur, přesto navrhne vyplatit dividendu 50 centů na akcii. Plánuje také další euro na akcii jako případnou zvláštní dividendu, uvedla ve svém dnešním sdělení.

Provozní zisk naopak zůstal stabilní. Meziročně se snížil o 1,3 procenta na 2,9 miliardy eur. Bance se podle jejího finančního ředitele Stefana Dörflera i v tak náročném roce dařilo na všech trzích. Má také stále velmi dobrou kapitalizaci. Ohlášená dividenda je ale mírně nižší, než se očekávalo.

Objem klientských půjček se loni zvýšil o 3,6 procenta na 166,1 miliardy eur. Objem klientských vkladů stoupl o 9,9 procenta na 191,1 miliardy eur. Čisté úrokové výnosy se zvýšily o 0,6 procenta na 4,8 miliardy eur, především díky Rakousku, ale i Rumunsku a Maďarsku. Kvůli nízkým úrokovým sazbám se naopak výrazně snížily v České republice.

Ve čtvrtém čtvrtletí se čistý zisk meziročně snížil o 40,1 procenta na 146 milionů eur. Analytici podle společnosti Refinitiv očekávali, že zisk dosáhne 151,5 milionu eur.

Na letošní rok banka očekává růst zisku. Naději jí dává očekávané hospodářské oživení ve střední Evropě, jejíž ekonomiky by letos podle odhadu banky měly vykázat růst od tří do šesti procent. Nižší by letos měly být i náklady na rizikové úvěry. Erste čeká nárůst půjček i příjmů z poplatků a provizí.

Zisk Erste za čtvrté čtvrtletí překonal očekávání, řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Hlavním faktorem, který stojí za poklesem zisku celé skupiny, je podle něj citelné zvýšení nákladů rizika. Nejvýraznější tvorba rezerv nastala během druhého čtvrtletí. "Lze očekávat, v následujících kvartálech již takto významný nárůst rizikových nákladů nenastane. Navzdory tvorbě rezerv zůstává celkový podíl problematických úvěrů nízký," dodal.

Akcie Erste po zveřejnění výsledků oslabovaly, na pražské burze krátce před 12:00 ztrácely přes tři procenta na 708 korun. Pokles ale podle Pfeilera souvisí spíše se čtvrtečním výprodejem na amerických burzách.