Česká energetika stojí na rozcestí a už letošek naznačí, po které z cest se vydá do budoucnosti. V Evropské unii sice již loni obnovitelné zdroje energie poprvé vystřídaly fosilní paliva jakožto hlavní zdroj elektřiny, v Česku ale nic takového zatím neplatí. Společně s Polskem bylo Česko naopak dvěma zeměmi, které využívají fosilní zdroje nejvíce v EU. Zatímco unie již dlouhá léta investuje do obnovitelných zdrojů, v Česku posledních deset let jejich rozvoj stagnuje.

V současnosti se ale hraje o to, jakou roli budou obnovitelné zdroje v následujících letech v Česku hrát. Hřiště jim k tomu narýsuje novela zákona o podporovaných zdrojích energie, která má určit tempo jejich rozvoje a také se vypořádat s nadměrnou podporou velkých fotovoltaik. Podle některých kritiků však může novela sektor obnovitelných zdrojů spíš zničit než jej podpořit. Především proto, že chce snížit podporu pro stávající solární elektrárny o desítky procent, tedy na takovou úroveň, že firmy nebudou schopné splácet úvěry.

Dokáže Česko vůbec splnit energetické cíle doporučené Evropskou unií? Jak je připraveno na ambiciózní evropskou klimatickou politiku? Jaká bude role obnovitelných zdrojů v českém energetickém mixu a nezahubí chystaná novela solární energetiku? A kteří hráči si vlastně rozdělí peníze z Modernizačního fondu, což je největší nástroj, kterým bude stát v následujících letech podporovat nejen zelené zdroje, ale i další ekologické projekty?

Nad všemi těmito otázkami a mnoha dalšími problémy diskutovali v rámci kulatého stolu, který uspořádal týdeník Ekonom ve spolupráci s Hospodářskými novinami, náměstek na ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla, předseda komory OZE Štěpán Chalupa, Blahoslav Němeček, který působí v Ernst & Young jako partner týmu consultingu pro klienty z odvětví energetiky v regionu střední a jihovýchodní Evropy, a Marek Lang, člen představenstva Svazu moderní energetiky.