Čistý zisk skupiny ČSOB v roce 2020 klesl o 57 procent na 8,5 miliardy korun. Objem úvěrů, vkladů i aktiv pod správou banky se meziročně zvýšil. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, to ve čtvrtek sdělila ČTK. Propad zisku zaznamenaly kvůli pandemii koronaviru i ostatní velké banky.

"V uplynulém roce převrátila pandemie covidu-19 lidem život naruby. Zůstali jsme dostupní na pobočkách i on-line, kde jsme zaznamenali pozoruhodný nárůst ve využívání služeb a v počtu transakcí. Schválili jsme 65 tisíc odkladů splátek. I po skončení plošného moratoria klientům v potížích pomáháme individuálně," komentoval výsledky generální ředitel ČSOB John Hollows.

Nižší čistý zisk skupiny ČSOB způsobil růst objemu opravných položek k úvěrům a pokles provozních výnosů. Meziroční porovnání také negativně ovlivnila vyšší základna roku 2019, na které se projevily jednorázové výnosy z přecenění podílu v ČMSS a prodeje ČSOB Asset Management. Bez zmíněných mimořádných faktorů a dopadů konsolidace ČMSS by byl čistý zisk ČSOB meziročně nižší o 51 procent.

Objem úvěrů ČSOB vzrostl o dvě procenta na 792 miliard korun, objem úvěrů na bydlení stoupl o pět procent na 458,2 miliardy korun. Objem vkladů se zvýšil o 12 procent na 1,073 bilionu Kč. Objem aktiv pod správou činil 253 miliard korun, meziročně byl vyšší o pět procent.

Provozní výnosy banky dosáhly 35,3 miliardy korun, což byl meziroční pokles o 17 procent, respektive o 14 procent na srovnatelném základě. Provozní náklady byly 19,3 miliardy, meziročně byly vyšší o jedno procento, na srovnatelném základě nižší o tři procenta.

Kvalita úvěrového portfolia zůstala podle banky vysoká, vyšší náklady na úvěrové riziko odrážejí očekávané dopady zhoršeného ekonomického vývoje kvůli covidu-19. Tvorba opravných položek k úvěrům se zvýšila na 5,6 miliardy korun. Podíl úvěrů v selhání z celého portfolia úvěrů byl na konci loňského roku 2,26 procenta.

Do skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.

UniCredit Bank klesl čistý zisk o polovinu

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v roce 2020 čistý zisk 5,03 miliardy korun, tedy 195 milionů eur, což je meziroční pokles o 50,4 procenta. Vyplývá to z informací, které ve čtvrtek zveřejnila mateřská společnost banky. 

Objem vkladů UniCredit Bank klesl meziročně o 0,9 procenta na 415,8 miliardy korun. Objem poskytnutých úvěrů se zvýšil o 1,4 procenta na 454,1 miliardy korun.

Čisté výnosy z poplatků a provizí banky meziročně klesly o 14,6 procenta na 3,5 miliardy korun, čisté úrokové výnosy se propadly o 19,4 procenta na 11,9 miliardy korun. Provozní zisk banky se snížil o 25,1 procenta na 10,7 miliardy korun.

Komerční bance loni klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, Raiffeisenbank o 49 procent na 2,14 miliardy korun. Monetě Money Bank se propadl na 2,6 miliardy korun ze čtyř miliard v roce 2019.

UniCredit Bank zahájila činnost na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky. UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku více než 750 tisíc klientů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru