Jihokorejské automobilky Hyundai a Kia momentálně s americkou společností Apple o výrobě samořiditelných aut nejednají. Firmy to v pondělí oznámily akciové burze v Soulu. Ještě před měsícem přitom potvrdily, že jednání jsou v počáteční fázi. Akcie Hyundai v reakci oslabily o více než šest procent, akcie Kia Motors dokonce o 15 procent.

Hyundai a Kia uvedly, že nabídky na spolupráci při vývoji autonomních vozidel dostávají od řady firem, ale že zatím není nic rozhodnuto. Agentura Bloomberg koncem minulého týdne s odkazem na informované zdroje napsala, že Apple před několika týdny rozhovory přerušil.

Hyundai rozhovory s Applem potvrdil začátkem ledna, když o tom začala spekulovat některá média. Pak ale odmítal mluvit konkrétně o Applu, kterému se většinou nelíbí, když jeho partneři a dodavatelé spolupráci s ním zveřejňují.

Některá média včetně serveru CNBC minulý týden uvedla, že dohoda jihokorejských automobilek s americkou firmou je v závěrečné fázi. Jedna jihokorejská zpráva podle agentury Reuters uváděla, že smlouva bude podepsaná 17. února. Akcie automobilky Kia od potvrzení jednání posílily o 61 procent.

Související

Dohady, že se chystá vstoupit do automobilového průmyslu, ale Apple nikdy nepotvrdil. Není ani jasné, do jaké míry a zda vůbec by se tato americká firma na konstrukci automobilů sama podílela či zda by pouze přispívala technologiemi a softwarem.

Konvenční výrobci automobilů už teď bojují s nárůstem počtu firem, které se zaměřují na výrobu elektromobilů, jako je na příklad Tesla. Pokud by se k nim přidal ještě Apple, výrazně by to změnilo situaci na trhu, uvedla agentura DPA.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru