Zákaz kafe do kelímku, neznalost exponenciálního růstu nebo neustálé měnění opatření tak, že se v nich jen těžko někdo vyzná. To jsou vládní kiksy, nad kterými ještě stále mnoho z Čechů nepřestává žasnout. Ten největší problém, který covid odkryl, je ale někde úplně jinde. "Česku chybí dlouhodobá strategie, nějaké koncepční řízení a taky schopnost vykonat tu strategii. My jsme dobří v improvizaci a jdeme od problému k problému, ale neřešíme vizi," říká v rozhovoru pro HN hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. A mimo jiné popisuje, jak jeho kolegové v Německu nechápali, že Česko nemá připravené projekty, díky kterým by teď mohlo nastartovat oživení ekonomiky. "Skoro by se chtělo říct navzdory tomu, jak stát epidemii zvládá, tak průmyslu se velmi daří a i domácnosti jsou na tom většinou dobře," říká Navrátil s tím, že v druhém a třetím čtvrtletí tohoto roku by mohl zase přijít ekonomický "mejdan". 

Jste známý tím, že se snažíte vyvracet mýty o covidu. Co vás zatím toho, co jste slyšel, nejvíce šokovalo?

Asi největší mýtus je, že buď porazíme ekonomiku, nebo porazíme covid. A ono to tak není. Jsou to spojené nádoby, pokud budou lidé umírat, tak lidi nebudou chodit nakupovat, ani kdybychom nic nezavřeli. Dokonce se během jara ukázalo, že ekonomiky, které byly laxní v přijímání tvrdších opatření, tak klesaly zhruba stejně, nebo dokonce o něco více než ekonomiky, které byly restriktivnější. A my jsme se z toho bohužel nepoučili. Když nám to začalo během září utíkat, tak jsme měli reagovat rychleji, ne zavřením obchodů, ale nošením roušek, větším počtem home officů. Pokud bychom to udělali, nebyli bychom v takových problémech, jako jsme nyní. A statistiky o úmrtnosti ukazují, že nejenže umírá více lidí kvůli covidu, resp. s covidem, ale umírá i obecně více lidí, a to rekordně.  
Druhý mýtus byl, že se říkalo, že pokud tu ekonomiku zavřeme, tak se s tím budeme vyrovnávat roky, a ten myslím vznikl tím, že to lidé porovnávali s finanční krizí, kdy se Česko dostalo na předkrizové úrovně až za několik let. Ale ta byla způsobena vnitřními faktory. 
Další mýtus se týkal možného zneužívání vládní pomoci. Ministři tvrdí: my nemůžeme dát lidem kompenzace, to je přece nefér, budou je zneužívat. Ale oni si nedokážou spočítat ten elementární příklad, že i pokud by to pár lidí zneužilo, tak to bude pořád levnější, než když bude ekonomika zavřená. Nemyslím si, že když bude nějaké procento lidí něco zneužívat, tak že nás to ve finále vyjde dráž, než když se budeme na každého dívat, že je sprostý podezřelý. Což je tady ale dlouhodobý přístup vládnutí. Vše se dá přitom vždy zkontrolovat zpětně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Pavel Ptáček 01.01.2021 18:16
Dobrý den, že očkování sotva zvládnou praktičtí lékaři jako "vedlejšák" je v článku napsáno. Problém vidím ale i v tom, že celá strategie očkování se zdá být založena na poklidném čekání na dosud v EU neschválenou vakcínu Oxford/AstraZeneca. Na to se dá usuzovat právě ze zamýšlené hlavní role praktických lékařů v očkovaní - nejsou vybaveni skladovací technikou pro již dostupnou vakcínu BioNTech/Pfizer. Zdánlivě vyjde levněji zaplatit praktikovi 200-300 Kč za naočkování pacienta, když tuto cenu ušetřím na ceně vakcíny (pokud jsou uniklé informace o cenách vakcín pravdivé) a navíc není třeba budovat vakcinační centra a zajistit logisticky náročné skladování vakcíny BioNTech/Pfizer. Čistě účetní kalkulace nákladů samotného očkování je ale zásadně chybná, neboť neuvažuje ztráty vzniklé pomalým očkováním. Navíc tyto ztráty nebudou jen ekonomické, ale i na zdraví a životech (nejen covidových pacientů, ale i běžných pacientů, u kterých přetížené zdravotnictví zanedbá péči). Vakcín je zatím málo. Je nutné nakupovat jen prostřednictvím EU? Nebo si je lze objednat i samostatně? Lze tak získat vakcín více/rychleji? Izrael (10 milionů obyvatel) k dnešnímu dni naočkoval 1 milion obyvatel. S pozdravem Pavel Ptáček
Pavel Valchář 01.01.2021 17:56
Nechápu, co pořád někdo má proti vládě odborníků?! V Izraeli již nyní očkují 150 000 lidí denně, ale touto pomalou cestou my nepůjdeme, protože vláda odborníků a koordinátor očkování Blahuta mají jistě v rukávu nějaké eso a budeme očkovat dvakrát, možná třikrát tolik, pouze nikdo neví kdy... Komici...
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru