Společnost Arca Capital Bohemia, česká větev investiční skupiny Arca Capital, která se aktuálně potýká s vysokým zadlužením, přišla o mimořádnou ochranu před věřiteli. Městský soud v Praze nevyhověl žádosti firmy na prodloužení moratoria o další tři měsíce. Společnost tak už nic nechrání před insolvenčním návrhem, píše server deníku E15. V režimu mimořádné ochrany před věřiteli byla firma od konce srpna, o prodloužení na další tři měsíce požádala v pondělí kvůli nepříznivým dopadům druhé vlny koronaviru na firmy a fondy ve skupině.

Podle soudce Pavla Janouta by prodloužení moratoria již výrazně finanční situaci firmy Arca Capital Bohemia nezlepšilo. Pohledávky vůči firmě uplatňuje hlavně její bývalý spolumajitel Pavol Krúpa, který byl přední tváří a akcionářem Arcy Capital do roku 2018. Pak většinu pozic ve skupině opustil ve prospěch byznysmena Rastislava Veliče. Oba se nyní vzájemně obviňují z poškozování firmy a předhazují si stomilionové pohledávky, píše E15.

Skupina se dostala do potíží v souvislosti s koronavirovou krizí, v důsledku čehož v ČR a na Slovensku její větve získaly soudní ochranu před věřiteli. V říjnu se Arca Capital dohodla s londýnskou investiční společností Blantyre Capital, že jí financování zajistí. Firmy se domluvily na obchodních podmínkách dluhového financování, což pomůže při rekapitalizaci skupiny, sdělila tehdy Arca v tiskové zprávě.

Případ Arca Capital Bohemia je podle E15 prvním, kdy soud firmě užívající mimořádné ochrany před věřiteli nevyhověl ohledně žádosti na prodloužení moratoria o další tři měsíce. V posledním týdnu si mimořádné moratorium nechaly úspěšně prodloužit například spřízněné letecké společnosti Smartwings a ČSA, cestovní kancelář Firo-tour nebo výrobce pánských oděvů Blažek Praha.

Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru