Schvalování takzvaného daňového balíčku je učebnicovým příkladem, jak se daňové změny nemají dělat. Nejvíc se diskutuje o zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka, ale balíček obsahuje i další změny.
Několik dnů slyšíme, jak balíček snižuje daně hlavně bohatým. Až následně kolegové upozorní, že daňové změny obsahují i výrazné zvýšení daní například při prodeji firem, které jejich majitelé budovali a budují třeba i třicet let. Pokud návrh projde, stát si od ledna z prodejní ceny vezme čtvrtinu. Ano, debata o tom, zda prodeje firem danit a jak nastavit zdanění práce a kapitálu, je relevantní. Ale je neakceptovatelné, aby taková změna prošla bez odborné i politické debaty, s věcnými chybami a nejasnostmi v textu zákona, bez takzvaných přechodných ustanovení, tedy zjednodušeně zajištěním, že dřívější obchody budou zdaněné podle tehdy platných pravidel.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru