Už jako teenager nastoupil na podnikatelskou dráhu. Vu Hoang Anh začínal jako designér a pracoval pro reklamní agentury, ale svým rodičům o tom raději neříkal. Chtěli, aby se věnoval studiu a po maturitě nastoupil na vysokou školu. "Bylo to náročné období. Chtěl jsem jim dokázat, že úspěšný můžu být i bez školy," vzpomínal Vu v podcastu Poprvé na rozjezd svého podnikání.

Už během střední školy se Vu Hoang Anh potkal s Petrem Brzkem a Martinem Ďurišem a založili společnou firmu Avocode. Nejdříve začali s tvorbou doplňků do grafických editorů, později se rozhodli vytvořit svůj vlastní software, který umožní převést grafický návrh do vývojářského kódu a tím usnadní život designérům a programátorům.

Jejich nápad okouzlil investory v Silicon Valley a Avocode si teprve jako druhá česká společnost prošlo startupovým akcelerátorem 500 Startups. "Jakmile se dostanete do Silicon Valley, už se o vás začíná vědět a přístup k lidem, k firmám a kapitálu je mnohem snazší. Už nejste jen obyčejná firma z východní Evropy," popisoval Vu svoje zkušenosti z Kalifornie.

Vu Hoang Anh se nenarodil v Česku, ale prožil tu celé dětství a navštěvoval tuzemské školy. Jeho rodiče žili ve východním Německu, v roce 1989 po pádu Berlínské zdi ale zamířili do České republiky a postupně nastartovali byznys s obuví. Právě otcova podnikatelská aktivita byla klíčová pro jeho další životní vývoj: "Tlačil mě do toho, ať dělám něco svého, a vysvětloval mi, jaké to má benefity," vyprávěl Vu Hoang Anh v další epizodě podcastu Poprvé.

Dále popisoval, za jakých podmínek vznikl první doplněk pro Adobe Photoshop, na kterém vydělal 30 tisíc dolarů, proč je v Silicon Valley důležitější navázat kontakty než poslouchat rady poradců, a také, že je zásadní komunikovat se svými zákazníky a řešit jejich problémy, protože jinak může celý byznys snadno ztroskotat.

Nejnovější díl a také předchozí epizody podcastu Poprvé si můžete poslechnout na našem webu v sekci Podcasty a také v mobilních aplikacích Spotify nebo Apple Podcasts.