Energetická skupina ČEZ vykázala za první tři čtvrtletí letošního roku stejný čistý zisk jako ve stejném období loni, tj. 13,6 miliardy korun. Tržby meziročně stouply zhruba o pět procent na 155,5 miliardy korun, oznámila v úterý společnost. Firma uvedla, že její výsledky pozitivně ovlivnily mimo jiné vyšší cena, kterou si zajistila za vyrobenou elektřinu na velkoobchodním trhu, a stabilní provoz jaderných elektráren. Prodeje elektřiny, plynu i tepla naopak meziročně klesly.

Analytici v úterý uvedli, že vnímají pozitivně zlepšení výhledu celoročních výsledků ČEZ, které v úterý firma představila. Společnost uvedla, že zpřesňuje plánovaný roční provozní zisk EBITDA z dosavadních 62 až 64 miliard korun na 64 miliard korun. U očištěného čistého zisku, ze kterého se vyplácí dividenda, pak firma upravila celoroční výhled z 21 až 23 miliard korun na 23 miliard korun. Aktuální odhad negativního dopadu pandemie covidu-19 na celoroční hospodaření činí podle společnosti přibližně tři miliardy korun.

Za tři čtvrtletí čistý zisk firmy očištěný o mimořádné nepeněžní vlivy meziročně vzrostl o 27 procent na 18,7 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) pak stoupl za prvních devět měsíců roku proti loňsku o 14 procent na 50,9 miliardy korun. Loni za celý rok činil čistý zisk ČEZ očištěný o mimořádné vlivy 18,9 miliardy korun, EBITDA byla 60,2 miliardy korun. Z loňského zisku vyplatil letos ČEZ akcionářům dividendu 34 korun za akcii před zdaněním. Dividenda z letošního zisku bude meziročně vyšší, míní analytici.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák v úterním rozhovoru s ČTK uvedl, že společnost v tuto chvíli nepočítá s výplatou mimořádné dividendy z prodeje rumunských aktiv. O záměru spekulovali někteří analytici. Novák uvedl, že peníze z transakce přispějí ke snížení dluhu a budou využity na rozvojové investice v Česku a ve stabilních zemích. K vyšší dividendě podle něj sice mohou přispět také, firma ale zatím počítá se schválením dividendy na standardní valné hromadě, která se každoročně koná v polovině roku.

ČEZ v druhé polovině října uvedl, že prodal většinu svých rumunských aktiv londýnské firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). Společnosti podepsaly smlouvu, vypořádání transakce ještě podléhá schválení úřadů. Prodej je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou loni v červnu. Ta počítá s postupným prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a Polsku.

Právě o polská aktiva ČEZ projevilo podle Nováka zájem 14 potenciálních investorů. Termín pro podání nezávazných nabídek podle něj je pondělí 7. prosince, celý prodej by měl být dokončen do konce příštího roku. ČEZ v polovině září oznámil, že začal hledat zájemce o svých pět polských firem. Jsou mezi nimi i černouhelné elektrárny Skawina a Chorzów, které jsou zároveň teplárnami. Firmy podnikající v moderních energetických službách (ESCO) si ČEZ v Polsku ponechá, chce je rozvíjet doma i v zahraničí.

ČEZ se v úterý vyjádřil také k plánované stavbě nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Mluvčí firmy Ladislav Kříž uvedl, že na přelomu září a října se uskutečnilo druhé kolo jednání se zájemci o stavbu tohoto bloku. Konkrétně se podle něj jednalo s pěti firmami - čínskou CGN, francouzskou EdF, jihokorejskou KHNP, ruským Rosatomem a severoamerickým Westinghousem. Kříž uvedl, že stále platí, že ČEZ chce vypsat tendr do konce letošního roku.