Voliči v Kalifornii se vyslovili pro možnost, aby pracující jako řidiči firem Uber či Lyft byli považováni za nezávislé dodavatele a ne za zaměstnance těchto firem. To je významné vítězství pro firmy působící v oblasti takzvané gig ekonomiky. Tak se označují situace, kdy lidé pro tyto firmy obvykle pracují na základě smlouvy nebo jako osoby samostatně výdělečně činné a ne jako zaměstnanci na plný úvazek. Akcie firem Uber i Lyft v reakci na zprávu výrazně posilují, uvedla agentura Reuters.

Výsledky nejsou ještě konečné a ověřené. K dispozici jsou však již výsledky z téměř 99 procent okrsků a pro návrh se vyslovilo 58 procent hlasujících.

Návrh známý jako Proposition 22 byl vyvrcholením roky trvajícího právního a legislativního sporu o obchodní model těchto firem. Firmy z gig ekonomiky předvolební kampaň stála 205 milionů dolarů (4,7 miliardy korun), a stala se tak nejdražší v historii státu.

Výsledky hlasování zcela mění pracovní zákon přijatý v loňském roce, který stanovil, že pracovníci v gig ekonomice by měli mít status zaměstnance a ochranu, která s tím souvisí, tedy například nárok na dovolenou, nemocenskou či minimální mzdu. Voliči tak umožnili Uberu, Lyftu a dalším firmám stanovovat podmínky pro zaměstnance v gig ekonomice, kterou pomohli vytvořit. Některé z těchto firem hrozily, že pokud v hlasování nezvítězí, z Kalifornie odjedou.

Kalifornský zákon stanovil, že pracovník by neměl být klasifikován jako nezávislý dodavatel, ale jako zaměstnanec, pokud firma kontroluje jeho práci a říká mu, co má dělat, respektive pokud je nedílnou součástí podnikání firmy. Dotčené společnosti však tvrdily, že se na ně zákon nevztahuje, protože jsou technologickými platformami, které nenajímají subjekty, a jejich řidiči si sami kontrolují svoji práci.

Kritici považují možnost, aby řidiči mohli působit jako nezávislí dodavatelé, za vykořisťování zaměstnanců a snahu firem vyhnout se nákladům na zaměstnance. Ty by v případě firem Uber a Lyft mohly podle výpočtu agentury Reuters dosáhnout u každé více než 392 milionů dolarů.

Kalifornie je nejlidnatějším státem USA a lídrem v zavádění opatření, která pak přijímají i další státy nebo která jsou přijata v celých USA. Nové zákony ve státě tak přitahují celonárodní pozornost. Navzdory výsledku hlasování však není jisté, zda se firmám podaří zajistit si podobná privilegia i v jiných státech USA.