České startupové firmy mají znovu šanci dostat se mezi ty nejlepší v Evropě. V úterý večer se rozhodne, který ze start-upů ze zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Slovenska a Polska, se dostane do středečního celoevropského finále soutěže Startup World Cup & Summit. Šance českých firem jsou mezi těmito čtyřmi zeměmi největší, jelikož do výběru dvaceti společností se dostalo hned deset českých. Vloni se při pražském Startup World Cupu povedlo uspět českému Motionlabu, který vytváří personalizovaná reklamní videa.

České start-upy, které se dostaly do dvaceti nejlepších v zemích V4, pokrývají široké pole zájmu. Boost.Space se zabývá sjednocením cloudových nástrojů a jejich nastavením vzhledem k různým potřebám firem. Map Tiler nabízí velmi široké pole různých druhů map pro různé webové i mobilní aplikace. Salesfit pomáhá firmám vybrat správnou cílovou skupinu za pomoci přesné analýzy a kategorizace zákaznických dat. Nabízet všem dronům kompaktní identifikační zařízení, které jim umožní splňovat nová evropská pravidla bezpečného provozu, bude Dronetag. Kromě toho firma také vyvíjí webovou a mobilní aplikaci pro plánování letů a sledování místních pravidel pro létání.

Úspěchu se dočkal i český start-up zabývající se vývojem hlasového asistenta. Promethist AI zvládne kromě poslouchání příkazů i vnímat emoce a adekvátně na ně reagovat. Na jeho vývoji se podílel i tým psychologů z Národního ústavu duševního zdraví a měl by být určen především starším a mentálně znevýhodněným lidem.

Pomoct call centrům má pak za cíl start-up Vocalls, jehož telefonní asistent zvedá telefony nepřetržitě 24 hodin denně a zvládne odpovídat na všechny běžné hovory. Operátorům tak
podle jeho autorů zbude více času na řešení náročnějších úkolů.

Mezi deseti nominovanými firmami z Česka jsou i dvě nabízející svým zákazníkům různě zaměřená digitální tržiště. Proplat.to by mělo pomoci řešit dodavatelům dlouhodobou splatnost faktur, do aukcí jednotlivých faktur se mohou zapojit i jednotlivci bez nutnosti vstupních poplatků. Cyrkl je pak digitálním tržištěm, které nabízí na první pohled odpady nebo vedlejší produkty. Služba je přístupná každému - po registraci může ihned nabízet nebo naopak kupovat.

Poslední dvojicí vybraných českých start-upů jsou SignageOS a 24 Visions Systems. Prvně jmenovaný nabízí zákazníkům jednotné a snadno ovladatelné rozhraní, s jehož pomocí mohou dostat své spoty na veřejné obrazovky v obchodních centrech nebo zastávkách MHD. 24 Visions Systems slouží firmám pro komplexní kontrolu kvality, a to i při tvorbě výrobků s různými vlastnostmi na jedné výrobní lince.

Do regionálního kola zemí V4 se přihlásilo na 450 start-upů, z nichž porotci vybrali 20 finalistů. Kromě deseti českých zástupců ještě pět polských, tři slovenské a dva z Maďarska. Úterní představení firem před porotou se mělo odehrát v pražské Pragovce, nakonec ale kvůli zavedeným opatřením proběhne on-line za zavřenými dveřmi. Středeční kontinentální finále v Praze už se bude streamovat živě na stránce swcsummit.com.

Mezi hlavní hvězdy, které se ať už virtuálně nebo fyzicky zúčastní letošního ročníku Startup World Cupu, bude patřit Tosca Musková. Sestra jednoho z nejbohatších mužů planety Elona Muska je také sama aktivní ve světě technologií. Založila úspěšnou streamovací platformu Passionflix, která se zaměřuje na romantické filmy a komedie. Mezi další významné zahraniční řečníky bude patřit zkušený startupový investor z vyhlášeného akcelerátoru 500 Startups Marvin Liao, ředitelka zodpovědná za expanzi značky Revolut v regionu střední a východní Evropy Irina Nicoleta a zástupce NASA, který má na starosti převádění kosmických vynálezů do normálního, pozemského života Tom Cwik.

Za českou scénu potom dorazí Martin Tolar, český vědec a neurolog, jehož společnost Alzheon je aktuálně asi nejblíže vynálezu léku na Alzheimerovu chorobu.