Ekonomická krize zasáhla celý svět, na českém trhu s nemovitostmi ale není nic takového vidět. Bankéři dokonce očekávají, že letošní rok bude co do objemu hypoték rekordní. Češi nechtějí spoléhat na stát a nákupem bydlení se připravují na důchod, neboť jde o investici s poměrně nízkým rizikem. S průměrnou mzdou už ale nemá obyvatel Prahy nebo Brna moc šancí hypotéku získat, přesto může i on do nemovitostí investovat. Stačí mu k tomu pár stokorun měsíčně.

V posledních letech přibývá společností, které takové investice umožňují. Jde o start-upy využívající velkého zájmu menších střadatelů, jimž umožňují například poskytnout developerovi úvěr na výstavbu nemovitosti a tím se podílet na splátkách úroků. Některé start-upy nabízí zase možnost podílet se na zisku z pronájmu nemovitostí. Do těchto start-upů často vstupují velké bankovní domy, nebo je rovnou samy zakládají. Snižují tak riziko, které v nově založených firmách může drobný střadatel vidět.

Rozhodli jsme se proto platformy těchto firem otestovat a podívat se, co která nabízí. Prošli jsme jejich investiční strategie, potenciální výnosy i požadované poplatky. Do našeho porovnání přidáváme ale i ostatní možnosti investování, například nákup nemovitosti s využitím algoritmů třetích stran s cílem přeprodeje nebo pronájmu. Nezapomněli jsme ani na investice do nemovitostních fondů či nákup akcií realitních investičních fondů. Text je stavěný s důrazem na praktickou stránku, tedy kromě představení možností pro investice i na to, jak případnou investici může drobný střadatel provést v praxi.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

David Busta 05.10.2020 17:44
Pane Macháčku, máte pravdu. Děkuji za upozornění, přehlédl jsem se. V textu jsem to opravil a za chybu se omlouvám.
Jakub Macháček 05.10.2020 15:54
Dobrý den, zkoušel jsem modelový přiklad, který jste zkoušel v Nákup a (pře)prodej u mBank. Příklad, který uvádíte podle mne není možný. Hodnota bytu 4 000 000,- a vlastní prostředky 400 000,- a půjčka 3 600 000,- tak na úrok 1,64 % člověk nedosáhne. Úrok 90% LTV má 2,64 % Zdroj: https://www.banky.cz/prehled-a-porovnani/hypoteky-na-bydleni/hypoteka/?ref=copy. Musel bych mít našetřeno 800 000,- nebo a 1 200 000,- atd..., abych dosáhl na 1,64%. Je to tak nebo někde dělám chybu? Děkuji, Jakub
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru