Praha plánuje zavést přesná pravidla, podle nichž by developeři přispívali k občanské vybavenosti v místě, kde staví. Znamenalo by to, že by tam museli stavět například školy, školky, sportoviště, budovat parky nebo radnicím poskytnout byty do jejich bytového fondu. Pravidla se mají týkat projektů, u nichž je třeba změnit územní plán. Návrh byl hlavním tématem středeční debaty na půdě Hospodářských novin, která se koná v rámci diskusní platformy Urban Leaders Club.

Novinka se má týkat především projektů, u nichž je změna územního plánu nutná. To je případ budování nových velkých čtvrtí, jaké plánuje stavět například developer Sekyra Group na Smíchově, Central Group v Praze 12 nebo společnost Finep na Opatově. Magistrát argumentuje, že změnou územního plánu automaticky vzroste hodnota pozemku.

Související

Developeři návrh vítají, jelikož by mohl pomoci zjednodušit dosud komplikovaná jednání s politiky a úředníky. Už nyní radnice po developerech chtějí, aby občanskou vybavenost zahrnuli do svých projektů, podmínky jsou ale různé, případ od případu. Firmy ale varují, že pokud by Praha chtěla výrazně větší odvody, mohou to promítnout do výše cen nemovitostí, které jsou už nyní v hlavním městě drahé. Vedení Prahy se dalšího zdražování nebojí. Podle něj může vést k rychlejší výstavbě, což by mohlo tlačit cenu naopak směrem dolů.

Jednání developerů s radnicemi řeší i nový stavební zákon, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj. Ten aktuálně míří do sněmovny. Jak změny pomohou urychlit zdlouhavá stavební řízení? Jaká bude konkrétní podoba developerských příspěvků? A neprodraží ve výsledku bydlení v Česku? O tom v debatě Urban Leaders Clubu ve středu diskutovali Aleš Mácha z ministerstva pro místní rozvoj, Filip Foglar z kanceláře náměstka pražského primátora, Petra Hlaváčka, Miroslav Singer, ekonom a bývalý guvernér ČNB, Ondřej Vysloužil z ostravského Městského ateliéru prostorového plánování a architektury a Jiří Janďourek, vedoucí kanceláře architektury města Liberce. V publiku, které mohlo klást otázky, byli i zástupci developerských společností.

Online rozhovor

  vložit otázkuObnovit
Čtenářský dotaz
Nepanuje obava, že se nenajde dostatečný personál pro tyto nové školy, popřípadě školky?
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru