Investiční fond IFIS podal ve čtvrtek u Městského soudu v Praze insolvenční návrh na společnost Arca Investments. IFIS uvedl, že se snaží v zájmu věřitelů prosadit řešení úpadku v Česku, přestože dlužník formálně sídlí na Slovensku. IFIS provádí kroky ke sjednocení věřitelské základny a vykupuje pohledávky vůči finanční skupině Arca, sdělil fond v pátek.

Česko-slovenská investiční skupina Arca se dostala do potíží v souvislosti s koronavirovou krizí, v Česku a na Slovensku její větve již získaly soudní ochranu před věřiteli. Skupina podle svého většinového spoluvlastníka Rastislava Veliče nevyplatí v plné míře všechny své závazky v hodnotě stovek milionů eur a chce dosáhnout restrukturalizace pod ochranou soudů.

Velič podle slovenského Denníku N očekává, že klienti skupiny při oddlužení získají zpět výrazně či určitě více než polovinu svých peněz. "Před koronakrizí byly naše závazky a hodnota majetku Arcy na vyrovnané hodnotě zhruba jedné miliardy eur (cca 26,5 miliardy korun). Koronakrize, samozřejmě, hodnotu firem o něco snížila," uvedl Velič. Arca má stovky věřitelů.

Vedení Arcy tvrdí, že jedná s mezinárodním investorem, který by do firmy vstoupil a dluhy uhradil. Pokud by na insolvenční řízení došlo, věřitelé se zpravidla domohou jen zlomku půjčených peněz.

To by pro český trh s investicemi znamenalo otřes, který by podlomil důvěru v investování podobně jako krachy v 90. letech minulého století.

Související
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru