Lékárenská a technologická společnost Pilulka.cz v následujících týdnech vstoupí na trh Start pražské burzy, který je určený pro menší firmy. Firma se rozhodla emitovat 20 procent nových akcií, které se budou na tomto trhu obchodovat. V následujících letech chce společnost přejít na hlavní trh burzy. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl spolumajitel Pilulky Petr Kasa. Web E15, který ve středu na záměr upozornil, uvedl, že půjde o dosud největší první veřejnou nabídku na burze Start. Ocenění firmy podle něj může přesáhnout jednu miliardu korun.

"V Pilulce si myslíme, že to, co děláme, tak děláme dobře. Vidíme velký prostor pro to, abychom to dále rozvíjeli a škálovali. Chtěli bychom jít do Maďarska, až pandemie trochu povolí. A abychom mohli byznys dále škálovat a rozvíjet, tak potřebujeme nové financování," vysvětlil HN Petr Kasa.

E15 uvedla, že v současné vlastnické struktuře Pilulky drží zakladatelé firmy bratři Kasové spolu s obchodními partnery a zaměstnanci kolem 69 procent, zbytek připadá na firmu Wood & Company, která cenné papíry vlastní prostřednictvím maltského All-Star Holdingu. "Všem nynějším spoluvlastníkům se po vstupu na burzu proporcionálně sníží podíl o pětinu, která se dostane do rukou drobných burzovních investorů. Firma by naopak při úspěšném úpisu mohla získat zhruba 200 milionů korun," napsal web.

Kasa ve čtvrtek řekl, že firma měla celou řadu nabídek od finančních i strategických investorů z České republiky i ze zahraničí, rozhodla se ale pro veřejnou nabídku. "Rozhodli jsme se pro veřejnou nabídku právě z toho důvodu, abychom nebyli pod tlakem významného akcionáře - tak, že bychom museli změnit strategii a to, kam sedm nebo osm let Pilulku směřujeme. Abychom byli silně retailově nezávisle orientovaní a umožňovat to jak online, tak kamenné lékárny," vysvětlil. 

Související

Společnost uvedla, že předpokládá, že ceny akcií porostou nejen s růstem tržní pozice, ročním plánovaným růstem tržeb okolo 30 procent v následujících letech, ale také s tím, jak se firma stává každoročně ziskovější. "Jsme rádi, že se Pilulka rozhodla získat nové zdroje na kapitálovém trhu. Pražská burza tak získává další zajímavou emisi, navíc ze sektoru, jehož význam poroste nejen v současné koronavirové době, ale i do budoucna," řekl ve čtvrtek předseda představenstva Wood & Company Jan Sýkora.

Skupina lékáren Pilulka působí na českém, slovenském a rumunském trhu. Na konci srpna firma oznámila, že utržila v prvním pololetí letošního roku 1,6 miliardy korun, meziroční nárůst činí 45 procent. Internetové tržby vzrostly meziročně o 68 procent, kamenné lékárny pak utržily o třetinu více než ve stejném období loni. Pilulka v současnosti provozuje 155 kamenných lékáren v Česku, jednu kamennou lékárnu na Slovensku a internetové lékárny Pilulka.cz, Pilulka.sk a Pilulka.ro.

"Letošní tržby bychom chtěli směřovat někam ke třem miliardám. Co se týče expanze do Maďarska - vidím to na druhý až třetí kvartál příštího roku. Chceme samozřejmě pokračovat v růstu v Rumunsku, kde jsme meziročně na nějakém pětinásobku," řekl k plánům firmy Kasa.

"Troufám si tvrdit, že klíčové bude pro úspěch emise ocenění společnosti. Doufám, že Pilulka zvolí proinvestorskou cestu a vyhne se lákavému vysokému ocenění, které můžeme sledovat na americkém technologickém trhu, a dá investorům možnost investice za oboustranně přívětivých podmínek," řekl ve čtvrtek ředitel finanční skupiny Starteepo František Bostl.

Burzovní trh Start je určen pro rozvíjející se malé a střední české firmy, pro které je cestou, jak se dostat ke kapitálu. Těmto podnikům nabízí možnost získat kapitál přímo od investorů za zjednodušených podmínek. Regulované trhy jsou pro menší firmy prakticky nedostupné kvůli administrativě, která zvyšuje náklady vstupu na burzu. Jako poslední na něj o prázdninách vstoupila softwarová společnost eMan.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru