Návštěva Miloše Vystrčila je obrovská věc i pro normální Tchajwance, říká podnikatel Karel Pícha, jeden z několika desítek Čechů žijících v ostrovní zemi. Na Tchaj-wanu provozuje reklamní agenturu i českou hospodu.

HN: Jak dlouho a proč jste se usadil právě na Tchaj-wanu?

Na Tchaj-wanu jsem přes osm let, přivedla mě sem přítelkyně, kterou jsem poznal v Anglii na studiích. Chtěli jsme se tady jen vzít a pak žít v Evropě, ale už jsme zůstali.

HN: Co vás tady udrželo?

Mám malé kreativní studio, točíme reklamy nebo krátké dokumentární filmy. A také provozuji českou hospodu. Takže docela dost aktivit.

HN: Naučil jste se čínsky?

Domluvím se. Na Tchaj-wanu jsem původně pracoval pro jednu reklamku, ale měl jsem pocit, že bude ještě lepší mít vlastní. Je zde spousta firem, jež vyrábí pro mezinárodní trh, od počítačů po čaje. Namátkou Acer, Foxconn, Gigabyte… manažeři mluví anglicky a velmi se jim hodí spolupracovat s někým, kdo přináší pohled ze světa.

HN: Žijí návštěvou šéfa Senátu Miloše Vystrčila i obyčejní Tchajwanci, nebo jde o událost spíš pro fajnšmekry?

I pro normální Tchajwance je to obrovská událost. Znám spoustu mladých lidí, studentů, kteří jsou z toho neskutečně nadšení. Sám jsem zažil milou osobní příhodu, že když se mnou před návštěvou pana Vystrčila vyšel rozhovor v místním médiu, jedna tchajwanská paní mi zavolala, že pokud česká delegace navštíví moji hospodu, pošle mi tisíc tchajwanských dolarů a poprosí mě, abych Čechy na její účet pozval na pivo.

HN: Je poznat, že mladší lidé, kteří vyrůstali už za časů demokratického režimu, jsou vůči Číně kritičtější než starší?

Od starších lidí je často slyšet, že studenti by se měli zaměřit na školu a práci a neřešit tolik politiku. Ale není to proto, že by byli pročínští, spíše mají jiné hodnoty.

HN: Vybaví se Tchajwancům něco, když se řekne Česká republika?

První bude asi Praha. Kuriózní je, že hodně známá je hlavně u starších lidí díky tomu, že se v ní natáčel jeden dlouhý jihokorejský seriál, který tu byl velmi populární. Zainteresovanější lidé znají prezidenta Václava Havla. Díky Nesnesitelné lehkosti bytí je oblíbený Milan Kundera. Známá je automobilka Škoda. Také někteří fotbalisté, byť tu fotbal tolik populární není. V podstatě každý Tchajwanec si s Českou republikou dokáže něco spojit.

HN: A co pivo?

To možná překvapivě moc populární není. I když Tchajwanci mají pivo docela rádi, třeba točenou plzeň seženete možná na třech místech, příliš se tu nepromuje, bohužel.

HN: Má Česko našlápnuto stát se nejbližším evropským spojencem Tchaj-wanu?

Možné to určitě je. Teď si musíme počkat, co se stane třeba během příštího roku. Ale Tchaj-wan má Českou republiku jako morálního spojence už déle, minimálně od návštěvy Václava Havla v roce 2004.