Cena stříbra v posledních dvou týdnech vystoupala na sedmiletý rekord 28 dolarů (621 korun) za troyskou unci. Od začátku roku jeho cena vzrostla o deset dolarů. V příštích měsících bude dále zdražovat, shodli se analytici oslovení ČTK. V tomto týdnu cena stříbra klesla, v pátek se obchodovala za 27 dolarů za unci.

Cena stříbra může překonat hranici 30 dolarů za unci, řekl ČTK analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Stříbro je podle něj bezpečný přístav podobně jako zlato, investoři se k němu uchylují v době krize. Strmější růst stříbro odstartovalo ve chvíli, kdy EU domluvila finanční podporu kvůli koronakrizi. Do konce roku se stříbro může probojovat nad pásmo 30 až 35 dolarů, dodal.

Od dubna letošního roku přidalo stříbro investorům poměrně v tichosti zhodnocení přes 70 procent, doplnil ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský. Poptávku po stříbru tvoří z poloviny průmysl, ze čtvrtiny výroba šperků a poslední čtvrtinu poptávají investoři jako alternativní investici. "Je poměrně reálné, že se brzy dočkáme ceny přes 30 dolarů za troyskou unci. Každopádně však budeme svědky velmi výrazných výkyvů v cenách, stejně jako to momentálně vidíme u zlata, protože ceny těchto drahých kovů jsou na sobě silně závislé," podotkl.

"Velkou měrou se na růstu cen stříbra podepsal slabší americký dolar. Růstu také pomohlo pokoření rekordních úrovní zlata a rostoucí poptávka po stříbru ze strany velkých institucí, hedge fondů a jejich manažerů," upozornil analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Dlouhodobě může podle něj stříbro těžit z inflačních tlaků, které způsobují masivní fiskální a monetární stimuly a rozpočtové deficity. Institucionální poptávka bude posilovat a cena stříbra může překonat 30 dolarů za troyskou unci někdy v polovině příštího roku, odhadl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru