Proč a jak investovat do alternativních aktiv? Jaké jsou jejich výhody a jaká rizika se s těmito investicemi pojí? Jak ovlivnil koronavirus investiční svět a chování investorů? Které typy investic letos vynášejí a kterým se naopak vyhnout?

Odpovědi nejen na tyto, ale i spoustu dalších otázek dostanete v on-line debatě vydavatelství Economia a týdeníku Ekonom, která proběhla ve čtvrtek 20. 8. a jejíž záznam si můžete pustit na webech iHNed.cz a Ekonom.cz nebo na facebookových stránkách Hospodářských novin a Ekonomu.

Diskuse se zúčastnil Radim Krejčí, zakladatel Portu investiční platformy od Wood & Company, Aleš Brix, člen představenstva České mincovny odpovědný za prodej a marketing, a Petr Volný, spoluzakladatel platformy Upvest.

V diskuzi například zaznělo, že největší výhodou zlata je především to, že uchovává hodnotu. "V Česku je pro to, zejména u drobných a středních investorů, veliký prostor. Objem investic do fyzického zlata je v porovnání se západními zeměmi podprůměrný," upozorňuje Brix.

Zmíněny byly i důsledky koronakrize. Platforma Upvest ale problémy s projekty, které nabízí investorům, dosud nezaznamenala. "Zatím nemají problémy s dodržováním svých závazků. Díky tomu, že přesně ví, do čeho investovat, byli po dobu krize klidní. Nezaznamenali jsme ani žádný odliv investorů," tvrdí Volný.

Krejčí vyzdvihl i investice do sběratelských předmětů, známek nebo třeba whisky. U nich může mít roli i to, zda je vlastnila nějaká celebrita. "Roli hraje rarita, originalita i historie daného předmětu," uvádí Krejčí. Všechny zájemce o investování ale zároveň varoval, že se jedná o běh na dlouhou trať. Navíc se nelze spolehnout na to, že jednou levně koupíte a potom draze prodáte. "Většina spekulantů z dlouhodobého hlediska prodělává. A například u sběratelských předmětů je dívání se na delší horizont ještě důležitější, než je tomu u tradičních investic," doplňuje.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mám otázku na bitcoin. Co si myslíte o tvrzení, že přežitím korona krize se bitcoin etabloval do světa main streamu, ukázal svou životaschopnost a je třeba ho brát vážně? Děkuji, pěkný den
Čtenářský dotaz
Otázka na ALEŠ BRIX. DOBRÝ DEN DEN PŘEJI. KAM NAVRHUJETE VLOŽIT PENÍZE? DĚKUJI A POZDRAVUJI JIŘÍ HÁJEK ps. Moc Aleši pozdravuji aneb jen to zkus
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak velká podle vás je šance že příjde celosvětový kolaps ekonomik v důsledku QE v USA? Popřípadě co by to znamenalo pro akcie v ČR?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jakou vhodnou investici byste doporučil v horizontu následujících 5 let s očekávaným zhodnocením 10-15% p.a. Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaký máte názor na investici do P2P půjček na Zonky?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaká je minimální částka vhodná k investování?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co si myslíte o tzv. Social Trading, tedy kopírování úspěšných obchodníků, například na platformě eToro?
Čtenářský dotaz
Co stříbro? Vnímám jeho velký investiční potenciál v horizontu 2-5 let. Neplanujete ho přidat do portfólia?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co si myslíte o investici do kostiček Lega? Konkrétně mě zajímá, jestli se jedná o pro nebo proti cyklickou investici. Díky.
Čtenářský dotaz
Dobrý den Jaké procentuální zhodnocení mělo za poslední rok vaše portfolio? Děkuji za informaci
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Před méně jak rokem jsem se dotazoval jednoho z pozvaných expertů, co si myslí o rozšíření 3D tisku domů na propad cen nemovitostí - odpověď: zajímavý dotaz, ale v této době nemá smysl o něm příliš ekonomicky uvažovat.. ROK POTE. prezentace "rádoby" 3D tisku domu, kterému se ručně musí doplnit sítě, instalace atd. cena 5M také totálně OFF.. ale je to jen otázka času. jaký je váš názor, žě podob. technl. do 10 let změní zásadně ceny realit - malý RD za 15 mil bude mít stále same value?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mám dva dotazy, primárně pro Petra V.: 1) jakou strategii doporučujete pro investování na platformách jako Upvest?, 2) jak vnímáte rizikovost mezaninových úvěrů?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak vnímáte rizikovost mezaninových úvěrů?
Čtenářský dotaz
Má smysl v této době kupovat akcie, když se indexy naprosto odchýlily od reálné ekonomiky? Můžou centrální banky akcie kupovat donekonečna?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, co mám dělat s volnými penězi na účtu? Spoření se nevyplácí, úroky jsou nízké, inflace vysoká. Koupit zlato, akcie, nemovitosti? Děkuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Jsou nemovitosti dobrým uchovatelem hodnoty, pokud v ČR bude v budoucnosti dle demografických prognóz ubývat obyvatel a hodně lidí si v současnosti kupuje další byt na pronajímání?
Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru