Německý výrobce sportovních aut Porsche, který stejně jako česká Škoda Auto patří do skupiny Volkswagen, postaví na Slovensku novou továrnu na karoserie. Informoval o tom v pátek slovenský list Denník N, který to označuje za "největší koronakrizové překvapení". Automobilka má již v současnosti v zemi jeden závod a staví zde vývojové centrum.

Podle listu automobilka předložila projekt úřadům a požádala o povolení ke stavbě. Nový závod se má nacházet v regionu Pováží. Porsche plánuje v závodě vytvořit 1200 pracovních míst a investice má činit 250 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Výroba má začít v roce 2027.

Související

Porsche má v současnosti na Slovensku v Dubnici nad Váhom nástrojárnu, kde pracuje téměř 200 lidí. Od loňského roku staví u obce Horná Streda nové vývojové centrum linek pro automobilové karosérie, kde má najít uplatnění 500 inženýrů.

Slovensko je největším světovým výrobcem aut v přepočtu na obyvatele. Loni se zde vyrobilo 1,1 milionu aut. Na Slovensku mají továrny pro montáž aut firmy PSA, Jaguar Land Rover, Kia Motors a Volkswagen.

Související

Komentáře ke článku

Tomáš Válek 15.08.2020 10:07
Přesně tak. Bez eura nemáme budoucnost.
Jiří Brunclík 15.08.2020 07:52
Práce pro 500 inženýrů není málo, to je defacto jako u nás 1000. Takže úspěch. Čím to asi bude? O pár stovek levnější pracovní silou asi ne. Že by nějaké stimuly? Teď tam chystají fabriku i s vývojem na baterie stejně jako v Maďarsku nebo Polsku a u nás akorát rozšiřujeme super hi-tech výrobu přehazovaček na kola kdesi na severní moravě a ještě jim na to přidáme. Nebo se pletu a někde se chystá cosi pořádného? Už by to chtělo aspoň efektivně vydojit to lithium a udělat komplet řetězec od těžby s výrobou a vývojem jinak je to zase k ničemu. Jinak na Slovensku poloviční sazby k hypotékám než u nás a poloviční inflace....hlavně že máme korunu, kterou jen umíme oslabit,dovážet dělníky z východu a stavět pro ně ubytovny. EURO to chce a hned. Sice není všelék ale bez něj to nepůjde.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru