Počet investorů díky mnoha digitálním platformám raketově roste, to však přináší i celou řadu rizik. Začínajícím investorům hrozí poměrně rychlý bankrot. Jako příklad může posloužit případ Alexandra Kearnse, který spáchal sebevraždu, protože dostatečně nerozuměl finančním operacím, do kterých se pustil přes aplikaci Robinhood, a myslel si, že je v obřím dluhu. Podobným případům se snaží zabránit spolek Investee, a to zejména formou školení. 

Jak se přihlásit? 

Přihlášku do studia je možné zaslat do 24. září na webu www.investee.cz.

 

Studium probíhá každou neděli od 18. října do 6. prosince v prostorách ČVUT v Praze.

 

Zájemce o studium, který zároveň studuje na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole a je mladší 26 let, zaplatí školné ve výši 5 490 Kč za semestr. Pro ostatní zájemce o studium platí cena 11 990 Kč. 

Spolek na podzim poprvé uspořádá nezávislé semestrální studium o financích a investování. Cílem organizátorů i lektorů je studenty připravit tak, aby byli schopni rizikovost investic samostatně a správně vyhodnotit, a nedostali se do existenčních problémů.

Za projektem stojí Eva Knirschová, organizátorka konferencí Reshoper, a také Michal Černocký a Matěj Nosál. Společně se rozhodli, že vytvoří semestrální vzdělávací program Investee, který zejména mladým lidem pomůže zorientovat se ve finančním i investičním světě.

Projekt Investee chystají ve spolupráci s předními českými investory a odborníky. Na studijním programu pracuje Ján Hájek, manažer fondu Top Stocks, Mikuláš Splítek, manažer fondu Small Caps, Zuzana Ondrejová, CFO Chytrý Honza, nebo Aleš Ducháč z Credo Ventures. Všichni se zároveň v rámci studia stanou lektory.

Investiční hra

Zajímá vás svět akcií? Naučte se investovat s HN - je tu nová akciová hra Investry.

"U studentů chceme nastartovat zájem o porozumění nejen vlastním financím, ale celému kontextu – například fungování společností kolem nás. Jak se staví byznysy, jaký jazyk se v této branži používá, jak se do firem investuje a jak to celé v praxi probíhá," říká Černocký, který sám dlouhodobě investuje a aktuálně se věnuje venture capitalu v Credo Ventures.

"Naprostá většina investičních kurzů a školení na trhu je organizována bankami nebo brokery. Ukončení kurzu ve formě méně či více intenzivního salesu není nijak neobvyklé. Naším cílem je však poskytnout nezávislý a komplexní program, do kterého banky a finanční instituce nebudou moci nijak zasáhnout," vysvětluje Knirschová. Zároveň však dodává, že není lehké projekt bez takových partnerů ufinancovat. Zájemci tak budou muset zaplatit školné, které pokryje náklady na start projektu.