Eastman Kodak, někdejší lídr na trhu fotografických potřeb, přesedlal na výrobu složek generických léků, které bude možné nasadit při léčbě nemoci covid-19. Společnost na to dostala od americké vlády, která tak chce snížit závislost na zahraničních dodávkách, půjčku 765 milionů dolarů (17 miliard korun). Akcie Kodaku ve středu reagovaly strmým růstem až o 570 procent.

Kodak v úterý oznámil, že bude vyrábět aktivní složky léčivých přípravků, které americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) označil za nepostradatelné, ale jichž se zároveň v USA chronicky nedostává. To samé zmínil na tiskové konferenci v úterý večer americký prezident Donald Trump.

Ve středu v 21:00 SELČ připisovaly akcie Kodaku 380 procent na 38,15 dolaru. Během seance vystoupaly až o 570 procent. Před zahájením úterního obchodování činila tržní hodnota firmy 115 milionů dolarů. Po konci úterní seance byla 347 milionů dolarů. Od počátku týdne stouply akcie Kodaku o více než 1000 procent a podnik směřuje k tržní hodnotě přesahující jednu miliardu dolarů.

"Kodak je hrdý na to, že se podílí na posílení americké soběstačnosti tím, že bude vyrábět klíčová léčiva," uvedl šéf společnosti Jim Continenza.

Společnost stará 131 let vyhlásila v roce 2012 úpadek – neustála přechod k digitálním fotoaparátům. Posléze byla nucena prodat řadu svých patentů a z bankrotu se vynořila v roce 2013.

Generické léky jsou kopie originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu.