Cena zlata se v pondělí vyšplhala na rekordní maximum v blízkosti 1945 dolarů (zhruba 43 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu). Vzhůru ji tlačí obavy z negativních hospodářských dopadů koronaviru a z rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Investoři považují zlato za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Cena zlata vystoupala až na 1944,71 dolaru za troyskou unci. Později o část zisků přišla a krátce po 07:00 SELČ vykazovala nárůst o 1,7 procenta na 1934 dolarů. Dosavadní rekord ze září 2011 činil zhruba 1921 dolarů.

Od začátku letošního roku si cena zlata připisuje přes 27 procent. "Nejistota nyní globálně narůstá kvůli stoupajícímu riziku druhé vlny pandemie koronaviru a kvůli rostoucímu geopolitickému napětí, zejména pokračujícímu zhoršování vztahů dvou největších světových ekonomik, USA a Číny," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Spojené státy v pondělí oznámily uzavření konzulátu v čínském městě Čcheng-tu, což minulý týden nařídil Peking jako odvetu za uzavření čínského konzulátu v Houstonu. Čínsko-americké vztahy jsou nyní podle agentury Reuters nejhorší za poslední desetiletí.

Zlato těží rovněž ze snižování úroků a dalších stimulačních opatření, kterými se centrální banky snaží pomoci ekonomice překonat negativní dopady koronaviru. Nízké úrokové sazby zmenšují nevýhodu zlata oproti investicím přinášejícím úroky, jako jsou například dluhopisy. Poptávku po zlatě podporuje také slabší kurz dolaru, který snižuje cenu zlata v dolarech z pohledu držitelů ostatních měn.

Související

Předchozí desetiletý růstový cyklus zlata činil podle analytika obchodníka se zlatem Golden Gate CZ Marka Brávníka téměř 760 procent. Poté přišel pokles, ale po loňském vymanění z něj míří zlato ke 4000 dolarům za unci v horizontu pěti až sedmi let let, soudí Brávník. "S ohledem na to se nám jeví predikce Bank of Americe, tedy 3000 dolarů do 18 měsíců, jako reálná," dodal.

"Současný vývoj ceny zlata je odrazem nejistot kolem dalšího vývoje covidu a mezinárodních vztahů. Zatím nic nenaznačuje, že by se oba problémy měly rychle vyřešit," dodal ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský. Z hlediska investiční příležitosti pro běžné investory ale považuje zlato za významně spekulativní investici a doporučil by ji pouze zkušeným investorům.

Nynější maxima na trhu se zlatem podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka nemusí být posledním milníkem, který zlato do konce tohoto roku překoná."Koronavirus a potenciální restrikce mohou dále ohrozit ekonomické oživení, se kterým budou bojovat vlády a centrální banky vlastními opatřeními, což je voda na mlýn pro drahé kovy. Původní predikce růstu zlata nad 2000 a možná 2500 dolarů do konce roku se nezdají být tak nereálné," podotkl.

"Bez ohledu na podobu křivky, pandemie zcela jistě ovlivní trvale alokaci aktiv. Úloha zlata jako strategického aktiva bude růst," doplnil předseda představenstva společnosti Zlaťáky Lukáš Jankovský. Jeho slova potvrzuje zpráva World Gold Organization, z níž vyplývá, že v první polovině roku 2020 cena zlata významně vzrostla. V dolarech se zvýšila o 16,8 procenta, což bylo nejvíce ve srovnání se všemi ostatními aktivy.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru