Dlouhé roky se Evropská komise snaží prosadit nová pravidla pro placení firemních daní tak, aby velké nadnárodní korporace platily daně jednotlivým zemím podle toho, kolik příjmů jim z nich reálně plyne. Zejména technologičtí giganti jako Apple, Microsoft a další stahují většinu svých příjmů a zisků do daňově výhodných zemí, které v Evropské unii reprezentuje především Irsko.

Tak jako se snahy Evropské komise nelíbí nadnárodním korporacím, proti bylo logicky i samotné Irsko, které na nízkých daních postavilo svůj ekonomický úspěch. Nešlo-li to dohodou, snažila se komise pokutovat Apple za získání neoprávněné výhody. Soudní tribunál  EU tento týden zrušil rekordní pokutu 13 miliard eur pro Apple s tím, že se neprokázalo, že by Irsko nabízelo a firma využívala něco, co unijní právo zakazuje. A to i přesto, že Apple uplatňuje v Irsku efektivní daňovou sazbu okolo jednoho procenta, zatímco mnoho jeho konkurentů a dalších firem platí 20 procent i více. 

Evropská komise však své úsilí nevzdává a chystá odvetu. Hodlá využít článku Smlouvy o Evropské unii, který v případě ohrožení hospodářské soutěže umožňuje schválení daňových rozhodnutí pouhou většinou. Dosud byl nutný souhlas všech členských zemí. Pokud by se komisi podařilo protlačit změnu daní přes odpor některých zemí, je otázkou, nakolik by to v nich mohlo nastartovat debaty o výhodnosti setrvání v EU.

Související
16. 7.

Daňová optimalizace posvěcená soudem

Komentář Julie Hrstkové Pokud Evropská komise spor vyhraje, stane se z ní nejspíš rozhodčí, který bude mít v daňových pravidlech členských států konečné slovo, napsal...

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru