Společnost Tesco od července zvýšila základní tarifní měsíční mzdy zaměstnancům na provozních pozicích a v distribučním centru v průměru o pět procent. Tesco a odborové organizace společnosti zároveň uzavřely kolektivní smlouvu na dva roky. Firma o tom informovala v pátek v tiskové zprávě. Některé další řetězce zvyšovaly mzdy již dříve, případně rozšiřovaly nabídku benefitů.

V provozech zhruba 200 obchodů Tesco pracuje 8200 lidí, dalších 360 je zaměstnáno podle mluvčího společnosti Václava Koukolíčka v distribučním centru. "Navýšení mezd se podařilo vyjednat i přes náročné podmínky uplynulých měsíců a odráží výsledky společnosti v minulém roce. I přes nepříznivý vývoj posledních měsíců věřím, že práce našich kolegů je jedním z hlavních pilířů, na kterém může společnost stavět. Podpis kolektivní smlouvy na další dva roky dává kolegům jistotu stability odměňování pro nadcházející období, které je dle ekonomických předpokladů nejisté," uvedl zástupce odborových organizací Tesco Milan Matušík.

Kaufland letos pro zaměstnance podle své mluvčí Renaty Maierl zavádí den placeného volna pro rodiče prvňáků. "Chceme tak dětem a jejich rodičům umožnit, aby si tento významný den mohli celý užít spolu. Tohoto benefitu může využít každý náš zaměstnanec/rodič, který své dítě v daném roce poprvé vede do školy," řekla. Mezi benefity Kauflandu podle ní patří mimo jiné příspěvek na svatební kytici nebo příspěvek při narození dítěte.

Albert od ledna zvýšil mzdy pokladním, skladníkům, řezníkům, zelinářům a pekařům v průměru o devět procent. Každému zaměstnanci zaručil minimálně o pět procent vyšší mzdu. Do navýšení mezd investuje zhruba půl miliardy korun.

Penny Market zvýšil od března mzdy všem svým zaměstnancům v průměru o pět procent. Pokladní pracující na plný úvazek si polepšily minimálně o 1000 korun měsíčně a jejich základní mzda je v závislosti na délce pracovního poměru v rozmezí od 24 tisíc až zhruba do 30 tisíc korun měsíčně.

Řetězce vyplatily v nouzovém stavu zaměstnancům také mimořádné odměny. Například Kaufland zaměstnancům v březnové výplatě za práci v mimořádných podmínkách dal až 4000 korun hrubého. Odměny dostali provozní pracovníci v prodejnách, logistických centrech i masozávodě. Březnovou výplatu zvýšil také Lidl, pracovníci prodejen a logistických center dostali bonus až 4000 korun.

Podle portálu Platy.cz si český prodavač vydělá od 18 tisíc po 36 tisíc korun měsíčně v závislosti na regionu a zaměstnavateli. Průměrná mzda v ČR podle Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent na 34 077 korun.