Evropské obchodování s akciemi postihl ve středu dopoledne výpadek klíčového burzovního systému Xetra. Burzy hlásí, že problém už je vyřešený a obchodování se znovu spustilo kolem poledne.

Výpadek nastal v 9:17 hodin a týkal se všech burz obchodujících přes tento obchodní systém - od Vídně přes Prahu, Budapešť až po Frankfurt.

Informaci potvrdil i mluvčí Burzy cenných papírů Praha Jiří Kovařík.

Obchodní systém Xetra vyvíjí a provozuje skupina Deutsche Börse v německém Frankfurtu. Do systému je zapojeno několik stovek bank, investičních společností a licencovaných obchodníků po celém světě. Platformu využívá od roku 2012 i Burza cenných papírů Praha a další burzy v rámci skupiny středoevropských burz CEESEG.

Pražská burza kvůli výpadku upravila i harmonogram burzovního dne. Výpadek postihl i české obchodníky, kteří Xetru používají, například firmu ze skupiny ČSOB Patria.

Obdobný výpadek systému Xetra zažili obchodníci i v polovině dubna. Tehdy se obchodování zastavilo na čtyři hodiny. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru