Pacientům s rakovinou chtěla devětadvacetiletá Kateřina Vacková pomáhat vždy, a když jí ještě při studiích medicíny diagnostikovali rakovinu vaječníku, ve svém plánu se jen utvrdila. "Bylo nám dvaadvacet, bavili jsme se o sexu a vztazích a mně přišlo super, že by se mladí lidé mohli vyšetřovat navzájem," popisuje medička v podcastu Poprvé, jak vznikala úspěšná kampaň #prsakoule. Ta se rychle šířila světem sociálních sítí a v crowdfundingu se na ni podařilo vybrat bezmála 375 tisíc korun.

Nezisková organizace Loono, která z původních Kateřininých aktivit vzešla, postupně výrazně rozšířila svůj záběr - zábavnou formou už neupozorňuje pouze na rakovinu prsu a varlat, ale i na problémy s neplodností, sexuálně přenosné choroby a kardiovaskulární choroby. V Loonu dnes působí více než 150 lidí v osmi městech Česka, kteří v oblasti prevence vyškolili přes 100 tisíc lidí, a pomohli tak desítkám z nich odhalit rakovinu v časném stadiu.

"Zachránilo mi život, že jsem lékaře navštívila včas," říká Kateřina Vacková v novém podcastu HN. Vrací se v něm i ke svým chybám, které za ty roky v Loonu udělala. "Byla to obrovská škola života. Naučilo mě to víc komunikovat a naslouchat svému týmu. A taky že je třeba se zastavit a rozhlédnout kolem sebe."

Kateřina Vacková dostala za své aktivity na poli neziskových organizací a prevence rakoviny několik ocenění, je ambasadorkou OSN Česká republika v sekci zdraví, mentoruje v programu Femme Palette nebo je aktivní členkou komunity Aspen Institute CE. Je také součástí projektu Andělé HN.

Epizoda s Kateřinou Vackovou je už čtvrtá v pořadí. Prvním hostem podcastové série Poprvé byl zakladatel e-shopu Kasa.cz a on-line lékárny Pilulka.cz Petr Kasa, následoval Radek Špicar ze Svazu průmyslu a dopravy a minule Jan Hrušovský zpovídal startupistu Víta Horkého

Podcast Poprvé je k dispozici také na Spotify a v Apple Podcasts

Přepis rozhovoru si můžete přečíst tady.

S přispěním Jessicy Kapetanovič

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru