Výroba osobních aut v Česku se od letošního ledna do konce května propadla o 35,7 procenta na 399 861 vozů. V samotném květnu byl kvůli dopadu epidemie covid-19 propad o 52 procent na 62 184 vozidel. Oznámilo to ve čtvrtek Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto vyrobila 263 589 automobilů, což je o 32,8 procenta méně než loni. Nošovický výrobce Hyundai snížil produkci o 39,5 procenta na 79 790 automobilů a kolínská TPCA vyrobila 56 302 vozů, což představuje pokles o 42,3 procenta.

"Květen se nesl ve znamení pozvolného obnovování výroby ve firmách automobilového průmyslu a vůči dubnu, kdy došlo k propadu skoro o 90 procent, jsme v tuto chvíli na pozitivní trajektorii. Celé odvětví však nadále zůstává pod tlakem výrazného propadu poptávky. Registrace nových vozů v květnu v Česku poklesly o 44,4 procenta, v EU to bylo dokonce o 52,3 procenta. Ekonomická nejistota a s ní spojená zabrzděná spotřebitelská poptávka se nadále výrazně projevují na výkonnosti trhu i objemu výroby," uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Výrobce autobusů Iveco obnovil výrobu na začátku května a ihned najel na plnou výrobní kapacitu. V samotném květnu firma vyrobila 358 autobusů, od začátku roku pak celkově 1537 autobusů, což je pokles o 16 procent. Do vývoje výroby SOR Libchavy se promítla zakázková výroba a po velmi úspěšném období poklesla výroba od ledna do května meziročně o 26,3 procenta na celkových 171 autobusů.

Jediný tuzemský výrobce motocyklů Jawa pak vyrobil celkem 173 strojů. To je meziroční pokles o 79,8 procenta.

Celkové statistiky výroby a odbytu včetně nákladních vozidel, přívěsů a návěsů jsou publikovány jen kvartálně.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru