Když se András Tombor objevil v první lize maďarských finančníků spjatých s vedením vládní strany Fidesz, nezávislý server Index.hu o něm v listopadu 2016 napsal článek s titulkem "Chapadla Habonyho ručitele dosáhnou všude".
Narážel tím na fakt, že Tombor se vyskytuje v mnoha odvětvích maďarské ekonomiky a zároveň pomohl Árpádu Habonymu, velmi blízkému poradci premiéra Viktora Orbána, vysokou půjčkou, aby zamaskoval fakt, že Habony si žije na vysoké noze, ale vlastně nemá žádný oficiální příjem. Tombor se nyní stává většinovým majitelem největší české letecké továrny Aero Vodochody, menšinový podíl v ní má skupina Omnipol českého zbrojaře Richarda Hávy. Podle týdeníku HVG si nedávno Tombor zaregistroval novou firmu Aero Investment Partner Zrt, kde vlastní většinu 50,59 procenta. Zbytek firmy patří právě Hávovi a jeho synům.

Podle názorů některých maďarských novinářů je Tombor nyní jedním z nejdůležitějších oligarchů pracujících pro premiéra Orbána. "Nemáme s ním žádnou transakční historii, pokud vím. Ale je to celkem prosté. Okruh investorů, kteří se v současné době chtějí vrhnout do obranného průmyslu a investovat do vysoce pokročilých technologií, je limitovaný. Myslím, že v jeho rozhodování hrála roli i geografická blízkost a znalost střední Evropy," řekl o Tomborovi v rozhovoru pro HN Richard Háva, většinový majitel společnosti Omnipol, která bude manažersky Aero řídit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Martin Pánek 12.06.2020 15:08
V Aeru se bude nyní projevovat nejen ruský ale i čínský vliv; už dnes je jejich zájem o technologie ve fabrice zřetelný.....a k tomu navíc Kellnerův zájem o letiště :- ( . Aero asi bude moci zapomenout na pokročilejší elektroniku Po ztrátě Kunovic je to další šupa do českého leteckého průmyslu
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru