Evropská spotřeba sice spadla během koronavirové krize na polovinu, dovozy ale stále trvají. Evropští oceláři se tak bojí, aby je levná konkurence nepřeválcovala. Nyní tlačí na Evropskou komisi, aby zpřísnila dovozní cla. Jinak prý celému sektoru hrozí zavírání a propouštění.

"My v Evropě máme soubor opatření, která mají nadměrný dovoz limitovat. Ale evidentně to nefunguje a my nyní musíme s Evropskou komisí vyjednat jejich revizi," říká v rozhovoru pro HN generální ředitel společnosti Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka.

HN: Oceláři volají po tom, aby EU omezila dovozy levné oceli ze zahraničí. Jaká je nyní situace?

Nic to nemění na tom, že ocelářství je dlouhodobě v problémech. Evropská komise i některé členské státy se k oboru staví macešsky a my jsme vlastně ve svěráku. Na jedné straně si musíme kupovat emisní povolenky, dodržujeme striktní předpisy, ať už ekologické či co do bezpečnosti práce a sociálních závazků. A na druhé straně je EU snad nejotevřenějším trhem na dovoz oceli na světě.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru