John Hollows, generální ředitel Československé obchodní banky, je přesvědčený, že na nadcházející propad ekonomiky jsou tuzemské finanční domy lépe připraveny, než byly na předchozí krizi, kterou před více než dvanácti lety spustily nesplácené hypotéky v USA.

"Obecně bych řekl, že bankovní sektor je v mnohem lepší kondici, než byl v roce 2008, a může si se současnými problémy poradit," říká Hollows v rozhovoru pro HN. "Otázka jen je, zda jsou banky silné dostatečně. V této krizi jsme stále zatím ve velmi rané fázi, nevíme, jak je krize vážná a jak dlouho bude virus lidem komplikovat život."

Hollows upozorňuje, že stále existuje mnoho neznámých - není například jasné, zda se epidemie nevrátí, jak rychle se zotaví ekonomika a jak účinná bude vládní pomoc firmám a živnostníkům.

Největší bankovní skupina v Česku eviduje více než 60 tisíc žádostí o odložení splátek, které podali klienti zasažení mimořádnými koronavirovými opatřeními. Nejvíc postižené jsou podle Hollowse úvěry v maloobchodním prodeji, dopravě a letectví, pohostinství, službách a zábavě. "Musím říci, že se díváme na každý sektor a možné ztráty tam vidíme v každém z nich," připustil šéf ČSOB.

Belgická bankovní skupina KBC, do které ČSOB patří, už proto odhadla náklady na úvěrové riziko na letošní rok. Banky v takových situacích nejistoty musí vytvářet oprávky − dávat stranou peníze jako rezervu na potenciálně nesplácené úvěry, spotřebitelské půjčky a hypotéky. Hollows řekl, že oprávky za celou skupinu KBC budou letos v objemu asi 1,1 miliardy eur (29,2 miliardy korun) a dosud nespecifikovanou rezervu z této celkové sumy bude třeba vytvořit i v ČSOB.

Krize podle Hollowse také ukázala, že bankám se vyplatily investice do digitalizace a že zaměstnanci mohou efektivně pracovat i z domova.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru