Od začátku krize způsobené pandemií koronaviru tlačil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na vládu, aby na pomoc podnikatelům uvolnila stovky miliard korun. Zdůrazňoval, že není potřeba brát velké ohledy na rostoucí zadlužení, protože Česko je jednou z nejméně zadlužených ekonomik v Evropské unii. Nyní už je podle něj čas s podporou brzdit. "Vláda by se nyní měla soustředit na dotažení všech opatření, která již schválila, a na zadluženost bych už přece jen začal myslet," říká Dlouhý v rozhovoru pro HN. 

Podle šéfa komory, která v Česku zastupuje asi 16 tisíc firem, je teď nejdůležitější spustit státem garantované půjčky z programů Covid III a Covid plus. "Pak už bych další programy nepřijímal," tvrdí Dlouhý. "Těch opatření je už dnes tolik, že je nikdo z hlavy ani správně nepojmenujeme."

Když se podíváte o více než dva měsíce zpět, jak hodnotíte tehdejší vládní nařízení, které uzavřelo téměř všechny obchody či restaurace v zemi. Bylo to v boji s epidemií nutné, nebo jsme se měli vydat spíše švédskou cestou?

Pro epidemiologického laika, jako jsem já, to není úplně snadná otázka. Když se podívám na srovnání mezinárodních dat, tak je zjevné, že z hlediska šíření pandemie bylo Česko poměrně úspěšné. To je plusový bod pro opatření z 12. března.

My ekonomové máme s epidemiology společné, že zkoumáme společenské systémy, kde na rozdíl třeba od fyziky nejsou zákonitosti tak striktně dané. Opatření v oblasti společenských systémů jsem se naučil hodnotit podle toho, jaké se v minulosti dělaly predikce a zda se pak naplnily. Na základě stížností některých našich firem jsme s epidemiology navázali kontakt. Třeba už před více než měsícem mi profesor Ladislav Dušek vykládal, že dojde k poklesu onemocnění a že se budou vyskytovat ojedinělá ohniska, kterých se příliš nebojí, protože se dají zapouzdřit. Tahle predikce se epidemiologům víceméně naplnila, podívejme se na dnešní data a současně na ohnisko kolem Dolu Darkov.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatit od 146 Kč měsíčně

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru