Pražská burza je nejsilnější od začátku března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem. Index PX v úterý stoupl o 1,56 procenta na 921,82 bodu. Vyšší byl naposledy 6. března. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. První potvrzené případy nemoci covid-19 způsobované koronavirem se v Česku objevily 1. března. Vláda poté kvůli šíření koronaviru začala omezovat volný pohyb, obchod a podnikání, na což reagovala burza prudkým propadem.

Pád po začátku koronavirové krize v České republice srazil index pražské burzy z více než tisícovky bodů na začátku března až na 690 bodů zhruba v polovině března. V následujících měsících Index PX kolísal, ale postupně se vyšplhal až nad 900 bodů na přelomu května a června.

K úternímu růstu přispěly akcie bankovní skupiny Erste, které zaznamenaly největší objem obchodů a nejvýraznější posílení z hlavních emisí pražské burzy. Podražily o 5,47 procenta na 574,80 koruny, což je jejich nejvyšší cena od 13. března.

Posílení zaznamenala většina hlavních emisí burzy. Kromě Erste si polepšily také třeba cenné papíry Komerční banky o 2,51 procenta na 531 korun nebo akcie energetické firmy ČEZ o 1,03 procenta na 489 korun. V červených číslech naopak skončily například akcie mediální skupiny CME, které oslabily o 2,33 procenta na 96,30 koruny.

Česká měna v úterý zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna k 17:00 posílila oproti předchozímu závěru vůči euru o 27 haléřů na 26,54 Kč/EUR a k dolaru o 34 haléřů na 23,73 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria On-line

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,81 26,54
Kč/USD 24,07 23,73

Zdroj: Patria On-line

Evropské akcie se vyšplhaly na úroveň z první poloviny března

Evropské akcie se dnes vyšplhaly na úroveň z první poloviny března. Výrazně posílila burza ve Frankfurtu, německé automobilky totiž těží z nadějí na státní podporu prodeje. Panevropský akciový index STOXX 600 obchodování uzavřel růstem o 1,57 procenta na 359,77 bodu.

Hlavní index německých akcií DAX připsal 3,75 procenta na 12 021,28 bodu. STOXX 600 se v úterý dostal nejvýše od 9. března a DAX nejvýše od 5. března, napsala agentura Reuters. Panevropský akciový index od březnového propadu posílil o 34 procent.

Výrazně v úterý posílily akcie německých automobilek Volkswagen (o 5,74 procenta), Daimler (o 7,73 procenta) a BMW (o 5,23 procenta). Agentura Reuters v neděli s odvoláním na své zdroje uvedla, že německé ministerstvo hospodářství navrhuje program na podporu prodeje automobilů v hodnotě pěti miliard eur (133 miliard korun).

Zpevnily rovněž akcie německé letecké společnosti Lufthansa, a to o 3,41 procenta. Dozorčí rada firmy v pondělí schválila přijetí vládní pomoci v hodnotě devíti miliard eur.

Na nejvyšší úrovni od začátku března uzavřel též hlavní index londýnské burzy FTSE 100. Burza v Paříži si podle indexu CAC 40 připsala dvě procenta. Kolem dvou a půl procenta si připsaly hlavní indexy burz v Miláně a Madridu.

Podle analytiků ze společnosti UniCredit se nyní investoři soustřeďují na příznivější hospodářské vyhlídky, které jsou důsledkem toho, že čím dál více států uvolňuje opatření zavedená v rámci boje proti šíření koronaviru.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru