Finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vykázala v loňském roce třetí nejvyšší zisk ve své historii, tažený výnosy ze spotřebitelských půjček v Asii a příjmy od mobilních operátorů na Balkáně.

Čistý zisk skupiny loni vzrostl o 16 procent na 1 005 milionů eur (26,8 miliard korun) a je nejvyšší od roku 2016. Rekordní zisk skupina měla v roce 2008. Auditované finanční výsledky podle mezinárodních standardů finanční skupina oznámila v tiskové zprávě.

V Amsterodamu registrovaná PPF má širokou škálu aktivit. Je hlavním vlastníkem Home Creditu, největší firmy na splátkové financování na světě, a kromě jiných byznysů také ovládá několik bank a telekomunikačních společností, včetně tuzemských operátorů O2 a Cetin. Předloni koupila od norského Telenoru mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Černé hoře. Celkový objem aktiv skupiny dosáhl na konci loňského roku 48,6 miliard eur, což je oproti předchozímu roku nárůst o 8 procent.

Finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková označila loňský rok za úspěšný. "Klíčová byla jak ziskovost finančního holdingu, tak i našeho telekomunikačního byznysu, kde se již naplno projevila akvizice aktiv Telenoru," napsala Jirásková v tiskové zprávě. Podle ní se potvrzuje správnost strategie rozprostřít aktiva PPF do jiných oborů než jsou finance a také do nových regionů. "Díky tomu, ale i díky výsledkům z předešlých let a zkušenostem, je skupina PPF připravena zvládnout i očekávané zpomalení světové ekonomiky v roce 2020," řekla Jirásková.

PPF si v uplynulých letech prošla rozmachem do nových projektů: od investic do datových sítí a telekomunikací po kontrakt na provozování tuzemského mýtného systému. Pro Petra Kellnera je tuzemský trh a střední Evropa stále důležitějším pilířem jeho globálního podnikání. Důkazem je i klíčová investice, která PPF čeká letos - koupě Central European Media Enterprises (CME), mediální skupiny provozující českou televizi Nova a televizní stanice v dalších čtyřech středoevropských zemích. PPF kupuje televizní byznys za 2,1 miliardy dolarů a cenu už schválili i akcionáři CME. Teď čeká na schválení antimonopolním úřadem Evropské unie.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru