Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v Česku. Od loňského května do svých portfolií zařadili dalších 458 českých firem, čímž se poprvé stali jejich nejčastějšími zahraničními vlastníky. Na druhou příčku tak odsunuli vlastníky z Ruska, kteří naopak tuzemský trh opouštějí. Loni své postavení posilovali hlavně podnikatelé ze zemí postkomunistického bloku. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

Nejvíce českých firem, které jsou v rukou zahraničních podnikatelů, je aktuálně ovládáno slovenským kapitálem. "Expanze na český trh pro slovenské podnikatele je ve srovnání s podnikateli z jiných zemí jednodušší. Důležitou roli hraje společná minulost obou států, téměř nulová jazyková bariéra a teritoriální blízkost stejně jako růst české ekonomiky v minulých letech," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Po Slovácích následují Rusové, Ukrajinci a Němci. Počet firem s ruským (-1043 firem) a německým (-427) kapitálem meziročně klesal, zatímco ukrajinští vlastníci své postavení posilovali (o 296). Mezi dvacítkou nejčastějších zahraničních vlastníků výrazněji rostl také počet společností s rumunským (o 99) a maďarským (o 118) kapitálem.

Relativně nejvíc ubývaly společnosti s vlastníky z Číny (-11,6 procenta), Kazachstánu (-8,4 procenta), Běloruska (-8,3 procenta) a Ruska (-7,2 procenta).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru