Krajský soud v Liberci v úterý zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj). Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval pět let vězení. "Od začátku si byl jist, že nic nezákonného neprovedl", uvedl Půta v tiskovém prohlášení. Poděkoval své rodině, kolegům i spoluobčanům za to, že mu po celou dobu důvěřovali. Radost z osvobozujícího verdiktu vyjádřili i straničtí kolegové z hnutí STAN Vít Rakušan nebo Stanislav Polčák.

Půta byl obžalován v korupční kauze spolu s dalšími 11 lidmi a čtyřmi firmami. Všechny další obžalované soud také osvobodil. Kauza se týká dvou libereckých projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace přes ROP Severovýchod. Ani na jeden vyplacené nebyly. Podle spisu přijal Půta úplatek v souvislosti s opravou libereckého kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun s přislíbenou dotací zhruba 55 milionů. Úplatek pro Půtu měl podle obžaloby činit 830 tisíc korun s tím, že 530 tisíc korun mu bylo vyplaceno.

Státní zástupce se domníval, že úplatek hejtman dostal za to, že jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistí zachování rekonstrukce kostela v programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplaceny až po dokončení oprav. Půta to od počátku odmítal. "Při rekonstrukci kostela nedošlo ke zneužití či neoprávněnému vyplacení žádných veřejných prostředků. Ani k němu dojít nemohlo. Jakémukoliv vyplacení peněz, ať už by bylo průběžné, nebo k němu došlo po ukončení projektu, musela předcházet kontrola z naší strany, respektive z pardubické či hradecké komory regionální rady," uvedl před třemi týdny Půta v závěrečné řeči. Tvrdil, že v obžalobě nejsou vůči němu žádné důkazy.

"Byl jsem si od počátku jistý, že jsem nic nezákonného neudělal. Na rozhodnutí soudu o své nevině jsem čekal několik let, celá situace byla velmi nepříjemná nejen pro mne, ale také pro mé blízké. Chtěl bych proto poděkovat rodině, kolegům i spoluobčanům, že mi celou dobu projevovali důvěru a dodávali mi tím tolik potřebnou motivaci," napsal Půta v tiskovém prohlášení.

Kauza se vleče už pět a půl roku, od listopadu 2014. Půta se kvůli případu vzdal funkce předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a později odstoupil i z čela ROP Severovýchod. V čele Libereckého kraje zůstal. V říjnu 2016 Půta post hejtaman obhájil, když jeho strana nejen drtivě vyhrála krajské volby, ale také on sám dostal přes osm tisíc preferenčních hlasů. Ve volbách v říjnu 2017 Půtu lidé zvolili také do Poslanecké sněmovny. Na kandidátce STAN v Libereckém kraji byl přitom na posledním 17. místě, do Sněmovny ho poslaly preferenční hlasy. Mandátu se ale hned na ustavující schůzi vzdal.

Šéf STAN Vít Rakušan v tiskové zprávě uvedl, že o Půtově nevinně vůbec nepochyboval. Rakušan uvedl, že Půtu zná jako pracovitého hejtmana, za kterým jsou vidět výsledky usilovné a koncepční práce. "Považuji ho ale také za férového a čestného člověka, který mi byl vždy ochoten poradit a předat své zkušenosti," dodal. Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) verdikt považuje za pozitivní signál, že v ČR nelze odsoudit kohokoliv bez důkazů. "Je až neuvěřitelné, jak jednoduché může být v této zemi pošpinit pověst komunálních i krajských politiků. Takových případů je celá řada, a přestože byli po letech stejně jako Martin očištěni, tak jim to nevrátí čas strávený taháním po soudech, veřejnou nálepku podvodníků, pošramocenou pověst či náročný tlak na lidskou psychiku," uvedl Polčák, který dorazil Půtu podpořit k soudu.

V případu byli kromě Půty obžalováni dva bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Obžaloba je vinila z šesti trestných činů, za něž jim hrozily tresty od pěti do 12 let. Státní zástupce navrhl maximálně 6,5 roku vězení.

Právní kvalifikace se u obžalovaných lišila. Stíháni byli pro trestné činy poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Mezi hlavní strůjce v kauze patřil podle spisu Jiří Zeronik, zakladatel GEPO, který stál u zrodu obou projektů. V GEPO skončil v roce 2012 poté, co byl pravomocně odsouzen za pokus o uplácení v jiném případu. Zeronika nahradil ve funkci Petr Jirkův, který byl zároveň administrátorem zakázky, již obžaloba považovalo za zmanipulovanou. Podle státního zástupce byl Jirkův jedním ze strůjců této kauzy a navrhl mu nejpřísnější trest 6,5 roku vězení. Jirkův vinu odmítal.